Jedzenie Zamiast Bomb

JEDZENIE ZAMIAST BOMB Lublin

Rozpoczynamy wkrótce 13. sezon rozdawania bezpłatnych posiłków w ramach akcji Jedzenie Zamiast Bomb!
Lubelska grupa Food Not Bombs działa już 12 lat. I tak jak co roku, przez całą zimę będzie nas można spotkać z termosem gorącej, zawsze wegańskiej zupy, pod Bramą Krakowską od 14.00.

W tym roku rozpoczynamy akcję 7 grudnia, w sobotę, godz. 14.00

Zapraszamy do współpracy! – posiłki przygotowujemy w piątki  o 17tej w Tekturze.

Akcję wydawania bezpłatnych posiłków prowadzimy w każdą sobotę, przed Bramą Krakowską, o godz. 14.oo

Akcja „Food Not Bombs” ma swój początek w latach 80 w Stanach Zjednoczonych. Tworzona była przez grupę działaczy antywojennych, którzy wydawali darmowe, wegetariańskie posiłki wszystkim potrzebującym. Ruch szybko rozprzestrzenił się po całych Stanach Zjednoczonych, a później dotarł również do Europy i Azji. W Polsce pierwsza grupa Food Not Bombs zaczęła działać w 1990 r. we Wrocławiu.

Działania mają na celu zwrócenie uwagi na światowy problem jakim jest niedobór żywności. Podczas gdy rządy wydają ogromne sumy pieniędzy na zbrojenia, miliony ludzi cierpią z powodu ubóstwa i braku dostępu do pożywienia. Aktywiści ruchu starają się uświadomić społeczeństwo, że konflikty zbrojne są jedną z głównych przyczyn biedy i głodu. Dbając o to, by wydawane posiłki były bezmięsne starają się też promować wegetariański styl życia.

Inicjatywa Food Not Bombs zapoczątkowana została w Lublinie w 2001 roku z inicjatywy lokalnej załogi hardcore/punk i aktywistów Federacji Anarchistycznej w Lublinie. Akcja trwała całą zimę i od tamtej pory wznawiana jest corocznie. Od 2006 roku akcja FNB Lublin jest przygotowywana w Tekturze. Posiłki wydawane są od końca jesieni do późnej wiosny.

Produkty zdobywane są głównie własnymi siłami. Pomagają w tym rolnicy z pobliskiej giełdy na Elizówce, którzy ofiarowują nam za darmo część warzyw, za co serdecznie im dziękujemy. Fundusze na pozostałą część artykułów pozyskiwane są w trakcie benefitowych akcji.

Jedzenie wydawane jest w każdą sobotę pod Bramą Krakowską o godzinie 14. Przygotowywane jest około 50 – 70 posiłków, które dzięki ich niepowtarzalnemu smakowi znikają w błyskawicznym tempie.

Tegoroczny sezon „Jedzenia Zamiast Bomb” ruszy 24 listopada.

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy. Weź ze sobą deskę do krojenia, nóż lub obieraczkę. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia w niebanalnym towarzystwie.

Kontakt do nas: fnb_lublin@wp.pl

Artykuł o lubelskiej inicjatywie Jedzenie Zamiast Bomb w lokalnej Wyborczej, z 7.11.2009 „Kromka chleba od starszej pani”.

28.11.09

5 Komentarzy

  1. Joł, mam ochote postrugac z wami. szykujcie swoje marchewki. bede jutro1!!;P

  2. i się dzieje…

  3. Rusza nowy sezon FNB!

  4. Przyjmiecie nową twarz (ewentualnie dwie)? ;)

  5. Cześć, działacie jeszcze? chętnie bym pomogła z koleżanką :)
    Mamy ochotę zaangażować się w coś społecznie i zapełnić nasz wolny czas w pomocny sposób.


Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s