Kooperatywa

Lubelska Kooperatywa Spożywcza

spotkania w każdy czwartek, o godz. 18.oo, w Tekturze, Wieniawska 15a

O CO CHODZI?
Najkrócej rzecz ujmując chodzi o współpracę w kupowaniu warzyw i owoców. Kooperatywa zrzesza osoby, które zamawiają co jakiś czas produkty, a zakupy realizowane są na giełdzie co pozwala nabyć je taniej niż np. w sklepach w centrum miasta. To się opłaca, marże pośredników są wysokie, towar na giełdzie rolnej jest często o połowę tańszy niż w sklepie. W przeciwieństwie do jedzenia z marketu mamy kontrolę nad jakością i świeżością produktów, które kupujemy.

A DOKŁADNIEJ?
Pomysł ma oczywiście silny polityczny podtekst. Nie chodzi tylko o wysokie marże. Część zaoszczędzonych dzięki niższym cenom pieniędzy (konkretnie 10% wartości zakupów) przeznaczamy na „fundusz gromadzki” (o tym dalej). Docelowo będziemy starać się zbliżać do idei Sprawiedliwego Handlu, bezpośredniej i stałej współpracy z producentami żywności, czyli polskimi rolnikami:) Do tego oczywiście bardzo długa droga, ale uważamy, że warto starać się zapewnić rolnikom stałych odbiorców żywności po cenie, która pozwoli im na godne życie.

UPOLITYCZNIAMY POMIDORY
Kooperatywa to inaczej spółdzielnia. Kooperatywa spożywcza to nie tylko kupowanie warzyw i owoców, to także integrowanie zaangażowanych w nią osób, wzajemna pomoc i tworzenie trwałych więzi społecznych. Fundusz gromadzki ma służyć celom socjalnym oraz wspieraniu działań na rzecz sprawiedliwości społecznej. Przykładowo, gdy któryś z członków Kooperatywy znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, będzie mógł poprosić o dofinansowanie zakupów ze środków zgromadzonych w funduszu.

INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY
Kooperatywa ma charakter nieformalny i nie-hierarchiczny. Można powiedzieć, że każdy/każda członek/członkini Kooperatywy jest jej dyrektorem/dyrektorką:) Uczymy się wspólnie działać, podejmować decyzje i organizować. Chcemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie stworzyć sprawnie funkcjonującą spółdzielnię, działającą na naszych własnych zasadach.

KONKRETY?
Na początek organizujemy zakupy co dwa tygodnie. Jeśli pomysł się sprawdzi i będzie takie zapotrzebowanie, będziemy jeździć na giełdę częściej. Oczywiście nie wszyscy członkowie kooperatywy muszą jeździć na giełdę, wystarczy, że za każdym razem robią to dwie-trzy osoby. Zakupy odbieramy w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych TEKTURA, przy Wieniawskiej. Zamówienia na warzywa i owoce składane będą przez internet dzięki specjalnemu systemowi, program przygotowuje automatycznie rachunek do zapłaty.

Strona Kooperatywy: http://lubelskakooperatywa.wordpress.com

ZAANGAŻUJ SIĘ!
Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana uczestnictwem w Lubelskiej Kooperatywie Spożywczej, bądź chciałbyś tylko przyglądać się naszej inicjatywie, jeżeli masz jakieś pytania lub chciałbyś do nas dołączyć, napisz do nas na adres: kooperatywalublin@gmail.com

http://facebook.com/kooperatywa.lublin

1 komentarz

 1. Witam, czy możecie się włączyć do poniższej akcji?
  Zobaczcie jacy wspaniali ludzie nas popierają http://www.festiwalstopgmo.pl
  Nie może być bez Was…prosimy o pilny kontakt!

  Pozdrawiam, Jadwiga

  ALARM! dla WSZYSTKICH, którym bliskie są hasła „KULTURA i NATURA. STOP GMO! OCALIĆ POLSKIE NASIONA”

  JEŚLI NIE CHCESZ BYĆ ZMODYFIKOWANY, DZIAŁAJ TERAZ!

  Kilka dni temu został podany do wiadomości ”nowy”, rządowy projekt ustawy o nasiennictwie, która otwiera Polskę na uprawy GMO. Brak w niej zapisów o zakazie obrotu nasion GMO i o zakazie wpisywania do katalogu krajowego odmian genetycznie zmodyfikowanych, co otworzy Polskę całkowicie na uprawy GMO…Ustawodawcy śpieszą się bardzo (nawet nie poczekali do stworzenia nowego rządu); musimy szybko i skutecznie działać, bo teraz to już ostateczna bitwa.
  W związku z powyższym organizujemy ogólnopolską akcję pt.: FESTIWAL „KULTURA i NATURA. STOP GMO! OCALIĆ POLSKIE NASIONA”.

  ZAPRASZAMY WSZYSTKICH, którym bliskie są hasła festiwalu, do organizowania swojego wydarzenia w ramach tej ogólnopolskiej akcji pt.: FESTIWAL „KULTURA i NATURA. STOP GMO! OCALIĆ POLSKIE NASIONA”.
  TERMIN: 9-10-11 GRUDNIA 2011
  W tych dniach festiwale (duże i małe) odbędą się w dużych miastach i małych wioskach. Połączy je wspólne hasło i idea: „KULTURA i NATURA. STOP GMO! OCALIĆ POLSKIE NASIONA”.
  Mamy nadzieję, że to będzie też Pospolite Ruszenie dla Polski Wolnej od GMO.
  Podczas festiwali będą: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania z artystami, jarmarki zdrowej żywności i wiejskiej sztuki, filmy o zagrożeniach GMO, stoiska i warsztaty edukacyjne, wykłady naukowców i praktyków nt. zagrożeń GMO.

  Dołącz do nas (potrzebujemy pomocy w organizacji festiwali) lub ZORGANIZUJ swój festiwal. http://www.festiwalstopgmo.pl

  Organizatorzy:
  KOALICJA „Polska Wolna od GMO”
  Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
  Stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO”
  Współorganizatorzy: to miejsce czeka na Ciebie:)
  KONTAKT:

  ICPPC – International Coalition to Protect the Polish Countryside,
  Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
  34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114
  biuro@icppc.pl
  http://www.icppc.pl http://www.gmo.icppc.pl http://www.eko-cel.pl


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s