Wiosna Antyrasistowska Lublin – Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (21 – 22.03.2013)

wiosna antyrasistowska lublinWiosna Antyrasistowska Lublin 2013 –  warsztat, pokazy filmów

21 – 22 marca 2013, czwartek – piątek

Lublin przez wieki był miastem wielokulturowym, zamieszkałym przez osoby o różnym pochodzeniu i wyznających inne religie. Po wielu powojennych latach, znowu widzimy na ulicach Lublina studentów i studentki z różnych krajów, a także odwiedzających miasto zagranicznych turystów. Widzimy jak na naszych oczach Lublin ponownie otwiera się na różnorodność.

21 marca 1960 roku miała miejsce masakra w Sharpeville w Republice Południowej Afryki. Tego dnia odbywała się pokojowa demonstracja przeciwko “przepisom przepustkowym” apartheidu, podczas której policjanci zastrzelili 69 osób biorących w niej udział. Data ta została ustanowiona przez zgromadzenie ogólne ONZ w 1979 roku aby uczciRasizm Stop!ć pamięć ofiar incydentów na tle rasistowskim oraz wzmożyć działalność społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.

Problem rasizmu, dyskryminacji oraz mowy nienawiści jest obecny także w naszym mieście. W ostatnich latach w Lublinie dochodzi do coraz większej ilości incydentów o charakterze rasistowskim. Dlatego też zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do aktywnego udziału w wydarzeniach podczas Wiosny Antyrasistowskiej.

POKAŻMY, ŻE LUBLIN JEST MIASTEM KOLOROWYM I OTWARTYM NA RÓŻNORODNOŚĆ.

PROGRAM:

21 marca 2013, czwartek
godz. 17.oo – warsztat
godz. 19.oo – film
wstęp wolny!

Warsztat antydyskryminacyjny, Kawiarnio – Księgarnia „Spółdzielnia”, ul. Peowiaków 11

Uczestniczki i uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę na temat powstawania i funkcjonowania stereotypów i uprzedzeń oraz działania mechanizmu dyskryminacji. Nauczą się rozpoznawać źródła i formy dyskryminacji w życiu społecznym ze szczególnym uwzględnieniem wykluczenia ze względu na płeć i pochodzenie etniczne/wyznanie. Podczas warsztatu zapoznamy was z umiejętnościami praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i reagowania w sytuacjach dyskryminacji. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy do 20 marca: lublin8@amnesty.org.pl

Projekcja filmu, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2

Barking tylko dla białych„Barking tylko dla białych” („All White in Barking”), reż. Marc Isaacs, dokumentalny, Wielka Brytania 2007, 73 min.

Nawet w tak multietnicznym społeczeństwie jak brytyjskie, poziom tolerancji i zrozumienia dla innych kultur jest wciąż bardzo niski. Rasizm to nie tylko spektakularne wybuchy przemocy, ale – przede wszystkim – głęboko zakorzenione przesądy i stereotypy, które kierują zachowaniem zwykłych, „porządnych ludzi”. Marc Isaacs w swoim humorystycznym filmie sprawdza, co sądzą o „obcych” przeciętni mieszkańcy niewielkiego podlondyńskiego miasteczka. Są wśród nich m.in. miejscowy działacz Brytyjskiej Partii Narodowej – zdeklarowany rasista, niewątpliwie kochający swojego czarnoskórego wnuka, wiekowy polski Żyd z Łodzi romansujący z dużo młodszą zamężna Nigeryjką, czy lokalny rzeźnik narzekający na zadziwiające kulinarne upodobania „tamtych”. Dzięki temu, że reżyserowi udało się nawiązać naprawdę bliski kontakt z bohaterami, film ogląda się jak dobrą komedię ze społecznym zacięciem – choć momentami porusza się tu bardzo poważne kwestie.

22 marca 2013, piątek
godz. 19.oo – film
wstęp wolny!

Projekcja filmu, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2  

Zabić drozda„Zabić drozda” („To Kill a Mockingbird”), reż. Robert Mulligan, obyczajowy/prawniczy/dramat sądowy, USA 1962, 129 min.

W latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem „marginesu społecznego”. Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego Toma Robinsona niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie białej kobiety. Atticus Finch, wyznaczony na obrońcę z urzędu, wbrew oczekiwaniom społeczności miasteczka swoje zadanie traktuje poważnie. Film, będący ekranizacją wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee, ukazuje mieszkańców Maycomb i wydarzenia związane z procesem Toma Robinsona widziane oczami kilkuletniej córki adwokata, zwanej Scou.

www.weekagainstracism.eu
www.facebook.com/lubelskawiosna

Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” -> www.facebook.com/spoldzielniacafe
Kawiarnia Kawka -> www.facebook.com/KawiarniaKawka
Lubelska grupa Amnesty International: www.ailublin.wordpress.com, www.facebook.com/amnesty.lublin

Wydarzenie na fejsbuku: www.facebook.com/events/491347510912735

Wiosna Antyrasistowska

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s