CYKL KINO ANARCHISTYCZNE: „DIEGO. WSPOMNIENIA HISZPAŃSKIEGO ANARCHISTY” (12.09.2012)

CYKL KINO ANARCHISTYCZNE: „DIEGO. WSPOMNIENIA HISZPAŃSKIEGO ANARCHISTY”

12 września 2012, środa
godz. 20.3o
wstęp wolny!

DIEGO. WSPOMNIENIA HISZPAŃSKIEGO ANARCHISTY
reż.: Federic Goldberg
Dokument
39 min.

„Z tych zdjęć bije prawdziwa radość. W oczach tych ludzi widać marzenia i poezję. Promieniuje w nich wiara we własne siły. Widać, że ci ludzie byli przekonani o słuszności tego co robili…”
Diego Camacho

„Diego” to opowieść życia i walki hiszpańskiego anarchisty Diego Camacho (szerzej znanego jako Able Paz), autora biograficznej książki o Buanaventurze Durrutim jak i kilku innych książek opisujących hiszpański anarchizm i anarchistyczną rewolucję w latach wojny domowej. Goldberg w dość ciekawy sposób przedstawił cała historię. Reżyserowi chodziło głównie o ukazanie osobistego zaangażowania głównego bohatera, w mniejszym zaś stopniu o przedstawienie tego co działo się 76 lat temu w Hiszpanii. Dlatego też, konwencja filmu ogranicza się do prezentacji zdjęć i komentarzy samego bohatera, z krótkimi fragmentami filmów dokumentalnych.

Diego wielokrotnie przywołuje wspomnienia radości, jakiej doświadczali wówczas uczestnicy i uczestniczki anarchistycznej rewolucji. Ludzie ci mieli swój czas, czas który był zerwaniem z poprzednią epoką, był tworzeniem własnej rzeczywistości, tworzeniem własnego czasu. Później im to zabrano, ale doświadczenie rewolucji pozostało już w ich życiu na zawsze.

Dziś, gdy zdecydowana większość uczestników hiszpańskiej rewolucji już nie żyje, pozostają nam tylko wspomnienia tych, którzy mieli okazję przeżyć wspaniałe chwile w gorącym okresie lata 1936 roku. Takim wspomnieniem jest też ten film, doskonale dokumentujący to, co chcieli oni przekazać przyszłym pokoleniom.

Film „Diego. Wspomnienia hiszpańskiego anarchisty” jest podsumowaniem prezentowanego w naszym cyklu tematu Rewolucji Hiszpańskiej. W odróżnieniu od dwóch poprzednich filmów, jest to dokument, w którym nie występują aktorzy, nie ma scen akcji, brak wyreżyserowanych obrazów nawiązujących do historycznych wydarzeń. Są za to prawdziwe zdjęcia i rzeczywiste wspomnienia anarchistycznego rewolucjonisty, które uwiarygadniają opowieść o Rewolucji, a tym samym dowodzą tego, że anarchizm jest możliwy…

Zapraszamy. Federacja Anarchistyczna Lublin

Ten cykl jest częścią projektu KINO TEKTURA

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s