Góralka w Tekturze: HANKA WÓJCIAK + JACEK DŁUGOSZ – koncert (26.04.2012)

Góralka w Tekturze: HANKA WÓJCIAK + JACEK DŁUGOSZ

26 kwietnia 2012, czwartek
godz. 20.oo
wstęp wolny!

Hanka Wójciak – rodowita góralka, autorka tekstów i muzyki. Zwyciężczyni 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki 2010, laureatka Festiwalu Twórczości Korowód Kraków 2011, na których prezentowała własne kompozycje. Współpracowała z Jarosławem Śmietaną (płyta Psychodelic of Jimi Hendrix, gdzie gościem specjalnym był Nigel Kennedy). Uczyła się śpiewu gardłowego u Gendosa i Sainkho Namtchylak – pieśniarzy z dalekiej Syberii. Wybrana przez Andrzeja Seweryna do roli Panny Młodej w słuchowisku Wesele, w którym udział wzięli m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz.
W 2011 roku zaprosiła do do stałej współpracy: Tomasza Czaderskiego (darbuka, cajon), Jacka Długosza (gitara), Mateusza Frankiewicza (kontrabas), Marcina Skaba (skrzypce), Andrzeja Zagajewskiego (mandola). Tak powstała Kapela Hanki Wójciak.
Połączenie nietypowego, akustycznego  instrumentarium oraz umiejętności, entuzjazmu, łatwości improwizacji, różnorodności stylistyk, w których na co dzień poruszają się członkowie Kapeli (jazz, folk, muzyka żydowska, muzyka klasyczna, muzyka alternatywna) sprawiło, że projekt nabrał niepowtarzalnego klimatu, przestrzeni, energii.
Tym razem usłyszymy piosenki Hanki w aranżacjach Jacka Długosza (gitara), studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
„Mocny, czysty głos, diabelski temperament góralski, wyrazisty image sceniczny, niebanalne teksty, komponuje z iskrą w oku. Silnie nawiązuje w swoich piosenkach do muzyki góralskiej, ale jednocześnie odważnie sięga dalej – aż do Tuvy, skąd czerpie inspiracje do swojej muzyki i zapożycza trudne frazy śpiewu wielogłosowego. W jej kompozycjach jest otwartość na nieuczesane improwizacje z pogranicza muzyki etnicznej i jazzu. To jest muzyka kolorowa.”
Marek Tomalik / Radio Kraków, Tygodnik Podhalański/
www.hankawojciak.pl

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s