GENDER-BENDER PARTY (DJ Grajek Kraviec + DJ Senhor Efebo) – impreza + „Gender-Bender czyli rola i wyzwania współczesnej kultury transwestytów” – konferencja naukowa + „Pink Flamingos” – projekcja filmu (3.02.2012)

GENDER-BENDER PARTY

3 lutego 2012, piątek
godz. 20.oo
wstęp: 5 pln z przebraniem, 15 pln bez przebrania

W programie piątkowego wieczoru przewidziane jest pierwsze w Polsce wydarzenie z gatunku Gender Bender, podczas którego mężczyźni pojawią się tylko w kobiecych strojach, fryzurach i makijażu, a kobiety w męskim przebraniu.

W programie wydarzenia:
– projekcja filmu naukowego „Pink Flamingos” o wadach i zaletach tożsamości płciowej,
– z cyklu spotkanie z ciekawymi ludźmi – panel dyskusyjny z Marzeną Konsylier i Adamem Morczykiem – działaczami organizacji Obrona Naszej Racji, walczącej o prawa do przekraczania ograniczeń płciowości w zakładach pracy, określanej jako pierwszy związek zawodowy transwestytów,
– na koniec w afro-tropikalnym szale zagrają i zatańczą: Kobieta z Brodą oraz Córka z Nieprawego Łoża, w damskie role wcielą się odpowiednio do aparycji Grajek Krawiec i Senhor Efebo.

Rola i wyzwania współczesnej kultury transwestytów.

Z cyklu „Dylematy moralne współczesnego świata” Przestrzeń Działań Twórczych Tektura inicjuje dyskusję o tożsamości płci i sposobach radzenia …sobie z problemem oczekiwanej roli płciowej oraz generalizacji w identyfikacji. Czy będąc kobietą wypada mi używać męskich perfum i zakładać krawat? Czy jako mężczyzna mogę założyć damską bluzkę, farbować włosy i używać kremu do powiek? Czy natura nie zubożyła nas przypisując jedną płeć? Czy możemy zmieniać oczekiwaną rolę społeczną? Jak radzić sobie z nietolerancją i pręgierzem opinii publicznej? Te i inne pytania są wstępem do dyskursu i poważnego namysłu nad rolą i wyzwaniami współczesnej kultury transwestytów.

Polska jest obecnie areną batalii płci. Z jednej strony wyraźnie wzrasta rola kultury transwestytów. Transwestyci przestali być zabawnym folklorem a stali się poważną siłą polityczną i społeczną. Transwestyci zajmują eksponowane stanowiska państwowe, są w sejmie, we władzach samorządowych, urzędach, mediach, ale także w placówkach dyplomatycznych i na poczcie. A z drugiej strony wciąż znane są przypadki utraty pracy, załamania kariery zawodowej po publikacji zdjęć w nieadekwatnym i nieodpowiednim do płci stroju, nietolerancji objawiającej się zakazem przymierzania damskich ubrań przez mężczyzn w sklepach. Często, pod presją nietolerancji i opinii publicznej, transwestyci zmuszeni są ukrywać swoje skłonności.

W celu przeciwdziałania negatywnym stereotypom i walki o prawa transwestytów powstał w Lublinie pierwszy w Polsce Związek Zawodowy Transwestytów i Transexualistów Obrona Naszej Racji. Ma na celu zmiany w prawie, budowanie świadomości społecznej, edukacje oraz obronę praw transwestytów. ”Walczymy o to by w perspektywie pięciu lat mężczyzna mógł swobodnie przyjść do pracy w damskiej bluzce, pończochach i nie być przez to szykanowany. Walczymy z przejawami dyskryminacji. Teraz dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że w sklepie mężczyźnie nie pozwala się przymierzyć damskiej bielizny” – mówi Adam Morczyk – przewodniczący związku Obrona Naszej Racji. Podaje przykład Szkocji, w której mężczyźni chodzą w spódnicach, a kobiety w spodniach. ” W tej chwili jesteśmy formalnie gotowi do rejestracji naszego Związku w trzech dużych zakładach pracy w Lublinie. Trwają przymiarki do rejestracji Związku w Urzędzie Miasta, gdzie mamy już 16 członków. Pracodawcy będą musieli liczyć się z naszymi postulatami”.

Panie przebierają się za panów, panowie przebierają się za panie!                            

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s