„POLITYCZNE CZYTANIE KAPITAŁU” Harry Cleaver – spotkanie wokół książki (15.12.2011)

„POLITYCZNE CZYTANIE KAPITAŁU” Harry Cleaver – spotkanie wokół książki
prowadzenie: Krzysztof Król (Bractwo Trojka)

15 grudnia 2011, czwartek,
godz. 18.oo
wstęp wolny!

„Kapitał” napisany przez Karola Marksa miał być bronią w rękach tych, którzy w kapitalizmie są bezbronni. Od czasu jego wydania rozumienie pojęcia „klasa robotnicza” znacznie się zmieniło. Obecnie zaliczyć do niej można również ludzi, którzy formalnie nie są robotnikami najemnymi, a ich praca jest nieopłacana – gospodynie domowe, studenci, rolnicy jak również bezrobotni. Pomimo tych zmian polityczna użyteczność „Kapitału” jest dla tych wszystkich grup nadal aktualna.

Harry Cleaver, poprzez szczegółowe przestudiowanie rozdziału 1. „Kapitału”, pokazuje w jaki sposób można praktycznie zastosować zawarte w nim kategorie.
Ich celem jest odkrycie mechanizmów zdobywania władzy jak również rozwoju walk społecznych. Autor wyjaśnia zasady, za pomocą których „Kapitał” może być przewodnikiem zarówno do zrozumienia kapitalizmu jak i oporu przeciwko niemu.

„Po obaleniu pod koniec lat 80. systemów sowieckiego typu i masowym napływie neoliberalnych doradców z Zachodu, wpływających na nowe postsowieckie rządy, pewien rodzaj powrotu do Marksa stał się nieuchronny. Wiele lat temu francuski filozof Jean-Paul Sartre zauważył, że ze wszystkich krytyków kapitalizmu Marks przeprowadził jego najbardziej szczegółową i dokładną analizę. Sartre doszedł przez to do wniosku, iż nie będzie można wykroczyć poza samego Marksa bez wykroczenia poza kapitalizm”. – Harry Cleaver – ze Wstępu do polskiego przekładu.

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Polityczne czytanie Kapitału„. Poprowadzi je Krzysztof Król z oficyny wydawniczej „Bractwo Trojka”

Pogadajmy o polityce i spróbujmy znaleźć praktyczne zastosowanie do kategorii użytych w „Kapitale”  Karola Marksa.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s