WEŹ SWÓJ KRZYŻ I… -wolontariacki piknik roboczy (7.10.2011)

WEŹ SWÓJ KRZYŻ I…
Wspólnie ratujemy zabytkowe cmentarze – wolontariacki piknik
7 października 2011, piątek
w godz 16.00 -18.00
Zapraszamy na robocze popołudnie przy tradycyjnej muzyce oraz kawie i innych przysmakach ze Sprawiedliwego Handlu w trakcie którego zajmiemy się wspólnie odnowieniem kilkudziesięciu zabytkowych detali wydobytych spod ziemi podczas porządkowania starych, zaniedbanych cmentarzach prawosławnych wschodniej Lubelszczyzny.
Towarzystwo dla Natury i Człowieka, z udziałem wolontariuszy z różnych krajów, od 6 lat zajmuje się porządkowaniem i remontowaniem opuszczonych wiejskich nekropolii na polsko – ukraińskim pograniczu. Odbywa się to przeważnie w ramach letnich obozów wolontariackich. Tym razem część pracy została przywieziona do Lublina, aby ułatwić zainteresowanym mieszkańcom miasta włączenie się do działań projektu. Zaproszenie przyjęła m.in grupa osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie.
Przedmioty, które zostaną poddane odnowieniu to głównie kowalskiej roboty metalowe krzyżyki wieńczące dawniej monumentalne krzyże nagrobne oraz elementy nagrobków żeliwnych. Dzięki ciekawemu zdobnictwu i dużej różnorodności form stanowią świadectwo kunsztu ludowego rzemiosła z końca XIX i I połowy XX wieku. Po kilkudziesięciu latach zostały wydobyte z ziemi z pomocą wykrywacza metali. Z czasem oczyszczone z rdzy i zabezpieczone antykorozyjnie – wrócą na „swoje miejsce” jako część lapidarium.
W programie ponadto pokaz filmów i slajdów z prac wolontariuszy a także przybliżenie takich zjawisk jak ekonomia społeczna czy Sprawiedliwy Handel

Organizatorzy zapewniają materiały i narzędzia.

Uwaga! Można się wybrudzić! (warto wziąć ubranie robocze).

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s