ALTERKINO ANTYATOMOWE – przegląd (27.04.2011)

ALTERKINO ANTYATOMOWE – W 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu.

27 kwietnia 2011, środa
godz. 19:00
wstęp wolny

W 25 rocznicę katastrofy czarnobylskiej, prezentujemy filmy poruszające szeroko pojęty problem energii atomowej, aktualny również w kontekście trwających dramatycznych wydarzeń w Japonii. W sytuacji, gdy w całym świecie bezpieczeństwo energii nuklearnej jest dziś kwestionowane, w Polsce wciąż nie ma otwartej debaty społecznej w sprawie budowy elektrowni, a rząd nie zamierza wycofać się ze swoich planów w tym zakresie. Media prezentują jedyną oficjalną wersję, nie dopuszczając do rzetelnej dyskusji, a przeciwników prezentują jako zacofany ciemnogród, ekoterrorystów i radiofobów. 

Najwyższy czas na otwartą debatę! Zapraszamy!

1. Bitwa o Czarnobyl, reż. Thomas Johnson, Francja/ Rosja/ Ukraina, 2006, 93 minuty.
2. Wierzyć tylko wiatrowi, reż. Wiktor Korzun, Białoruś, 2007, 30 minut.
3. Chiński syndrom, reż. James Bridges, USA, 1979, 120 minut.

1. Bitwa o Czarnobyl, reż. Thomas Johnson, Francja/ Rosja/ Ukraina, 2006, 93 minuty.

Tytułowa bitwa o Czarnobyl nie dobiegła końca wraz wygaszeniem porażu w zniszczonym przez eksplozję czwartym reaktorze w ukraińskiej elektrowni im. Lenina. w 1986 r. Skutki katastrofy są do dziś przedmiotem sporu, w który włączają się twórcy tego poruszającego dokumentu, podważając oficjalną wersję zdarzeń, powstałą w gabinetach partyjnych dygnitarzy radzieckich, a potwierdzoną i lansowaną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej oraz aktywne lobby nuklearne.

Katastrofa w elektrowni atomowej niedaleko Czarnobyla odbiła się negatywnymi skutkami na większości Europy i niemal doprowadziła do jej wyludnienia. Ten drugi fakt, to odkrycie twórców tego niezwykłego filmu, który zabiera nas w samo centrum walki ze zniszczonym reaktorem, spod którego wydobywała się chmura radioaktywnego pyłu roznosząca się nad całą Europą. Ten niezwykły film zbudowany jest na relacjach świadków i uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń oraz wypełniony unikalnymi filmami prosto z miejsca katastrofy.

Twórcy zabierają nas w przeszłość by pokazać dokładnie co wydarzyło się w mieście Prypeć do którego przylegała elektrownia (Czarnobyl leży kilkanaście km dalej) i heroiczną walkę setek tysięcy ludzi, których wysłał ZSRR do usuwania skutków katastrofy. Poznajemy wstrząsające fakty dotyczące zagrożeń jakie płynęłyby dla całego kontynentu gdyby nie udało się ugasić promieniotwórczego pożaru.

Film ogląda się jak mistrzowski thriller z tą różnicą, iż mamy świadomość, że wydarzenia obserwowane na ekranie wydarzyły się naprawdę i o mały włos nie doprowadziły do eksterminacji milionów ludzi.

http://alterkino.org/bitwa-o-czarnobyl#more-1391

2. Wierzyć tylko wiatrowi, reż. Wiktor Korzun, Białoruś, 2007, 30 minut.

Czarnobyl 20 lat później. To zrealizowany przez niezależnego, białoruskiego dokumentalistę Wiktora Korzuna film, przedstawiający następstwa katastrofy w elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Na dokument składają się dwie równoległe narracje: zapis podróży autora po zamkniętej strefie otaczającej czarnobylską elektrownię i wywiad z jednym z naukowców, pracujących w roku 1986 przy likwidacji skutków wybuchu w elektrowni.

Twórca zestawia beznamiętną opowieść dozymetrysty o swej pracy w zonie – gdzie pomimo oficjalnych zakazów i tysiąckrotnego przekroczenia obowiązujących norm promieniowania jej dawni mieszkańcy wciąż uprawiają warzywa i zboże – z emocjonalnymi wypowiedziami naukowca-aktywisty przedstawiającego przerażające statystyki zachorowań na nowotwory na terenach w pobliżu elektrowni (demaskującego kłamstwa naukowców związanych z lobby proatomowym i opisującego jak ofiary katastrofy czarnobylskiej zostały przez władze pozbawione niezbędnej im pomocy).

 

3. Chiński syndrom, reż. James Bridges, USA, 1979, 120 minut.

Ambitna dziennikarka telewizyjna Kimberly robi w amerykańskiej elektrowni atomowej standardowy reportaż. Dochodzi do bardzo groźnej awarii, a jej relacja staje się wiadomością dnia. Gdy wraca ze studia na miejsce wypadku spotyka się z zakazem wstępu i sprzeciwem władz, które starają się ukryć prawdę przed społeczeństwem.

W „Chińskim syndromie” – thrillerze, który ostrzega przed niebezpieczeństwami dysponowania energią nuklearną i przed siłą rażenia telewizji, zobaczycie takie gwiazdy, jak: Jack Lemmon, Jane Fonda i Michael Douglas.

W roku 1979 „Chiński syndrom” był filmem, o którym mówił każdy. Taką popularność zawdzięczał wyjątkowo wstrząsającej reklamie, jaką niewątpliwie stał się autentyczny wypadek na Three Mile Island, który był nie tylko wiernym odzwierciedleniem wydarzeń filmowych, ale w dodatku miał miejsce zaledwie 12 dni po wejściu filmu na ekrany kinowe. Nominowany do Nagrody Amerykańskeij Akademii Filmowej w czterech kategoriach: dla Najlepszego Aktora (Lemmon), Najlepszej Aktorki (Fonda), za Najlepszy Scenariusz i Najlepszą Reżyserię.

http://www.filmweb.pl/film/Chi%C5%84ski+syndrom-1979-1295/posters#prev -Chinski syndrom

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s