CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Gdyby żółwie mogły latać” – film (23.03.2011)

CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Gdyby żółwie mogły latać”

23 marca 2011, środa
start: 20.00
wstęp wolny!

„Gdyby żółwie mogły latać”, reż. Bahman Ghobadi, Dramat wojenny, Francja/Iran/Irak 2004, 98 minut.

Reżyser „Czasu pijanych koni” tym razem pokazuje wojnę iracko-amerykańską z perspektywy dzieci, które w piekle na ziemi umieją się nadzwyczaj dobrze zorganizować.

Akcja filmu rozgrywa się na pograniczu iracko-tureckim, zamieszkałym w większości przez Kurdów. Stany Zjednoczone niedawno wypowiedziały wojnę Irakowi, pogrążeni w letargu Kurdowie czekają więc na wyzwolenie przez Amerykanów. Są wśród nich starcy i kobiety (nieobecni prawie u Ghobadiego mężczyźni najprawdopodobniej zajęci są wojną), ale najliczniejszą i najaktywniejszą grupę stanowią dzieci: sieroty, często kalekie (ofiary min przeciwpiechotnych), którym przewodzi trzynastoletni Kak Satellite (Soran Ebrahim).

Satellite, jeden z nielicznych, którzy znają kilka słów po angielsku, ma opinię światowca i niemal posła dobrej nadziei: tylko on w okolicy umie montować anteny satelitarne, dzięki którym można dowiedzieć się z amerykańskich stacji telewizyjnych, jak przebiega wojna. Chłopak organizuje też pracę dla innych dzieci: Amerykanie płacą za każdą rozbrojoną przez nie minę przeciwpiechotną. Autorytet Satellite’a zostaje zagrożony, kiedy do wioski przybywa tajemnicze rodzeństwo: piękna i uparta Agrin (Avaz Latif) i jej bezręki brat Hengov (Hiresh Feysal Rahman), o którym mówi się, że widzi przyszłość. Niewidome dziecko, którym się opiekują, ma związek z tragedią, jaką niedawno przeżyli. To przez nią rodzeństwo wyraźnie odstaje od reszty. Zafascynowany Agrin Satellite będzie jednak próbował za wszelką cenę – nawet ryzykując własne życie – zbliżyć się do dziewczyny.

http://www.filmweb.pl/film/Gdyby+%C5%BC%C3%B3%C5%82wie+mog%C5%82y+lata%C4%87-2004-163092

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s