Cykl Amnesty International przedstawia: „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” – film (21.03.2011)

Cykl Amnesty International przedstawia: „Zgadnij kto przyjdzie na obiad”

21 marca 2011, poniedziałek
start: 20.00
wstęp wolny!

„Zgadnij kto przyjdzie na obiad”, reż. Stanley Kramer, Dramat, Komedia, USA 1967, 108 minut.

21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. W związku z tym Lubelska Grupa Amnesty International zaprasza na projekcję filmu „Zgadnij kto przyjdzie na obiad”.

Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zaczyna się od przyjazdu Joey (Katharine Houghton) do rodzinnego miasta ze swoim nowym partnerem. Jest nim John (Sidney Poitier), 37- letni lekarz o wybitnych osiągnięciach w swojej dziedzinie. Nie byłoby w tym związku nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że przyszły narzeczony Joey jest czarnoskóry…

Tu właśnie zaczyna się problem z rodzicami obojga bohaterów. Jako pierwsi szok przeżywają rodzice dziewczyny (Spencer Tracy i Katherine Hepburn), którzy od najmłodszych lat wpajali córce, że kolor skóry nie ma żadnego znaczenia, ponieważ wszyscy ludzie są równi. Gdy jednak poznają oni jej plany, dotyczące nowego partnera, wydają się żałować wychowywania w duchu tolerancji. Podobnie  reagują na ten związek rodzice Johna (Roy Glenn i Beah Richards). Obie rodziny muszą stawić czoła nietolerancji i przezwyciężyć dzielące ich różnice, zdają sobie bowiem sprawę, że są przeszkodą do szczęścia młodych.

Film został wyreżyserowany przez Stanleya Kramera, jednego z najważniejszych producentów filmowych Hollywood, twórcy filmów „z przesłaniem”( takich jak „Najdalszy brzeg” (1959), „Sąd w Norymberdze” (1961) oraz oczywiście „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” (1967) ). Przesłaniem tego ostatniego jest przedstawienie bardzo istotnego problemu segregacji rasowej. Tematu niezwykle aktualnego w czasach, w których film był kręcony – dzisiaj już rzadziej spotykanego, jednak czasami wciąż widocznego w naszym otoczeniu.

http://www.filmweb.pl/film/Zgadnij+kto+przyjdzie+na+obiad-1967-31524

http://ailublin.wordpress.com/

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.
Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s