Dzień Solidarności z Tybetem – akcja w Lublinie (10.03.2011)

10 marca Tybetańczycy i osoby wspierające Tybet na całym świecie organizują akcje przeciwko chińskiej okupacji.W tym roku przypada 52. rocznica Tybetańskiego Powstania NarodowegoOgólnopolska Akcja Solidarności z Tybetem.

Z tej okazji Przestrzeń Inicjatyw Twórczych TEKTURA oraz Wschodni SAMBAstion zaprasza na szereg wydarzeń w Lublinie:

15.00Happening (pod Ratuszem, pl. Łokietka) + występ Wschodniego SAMBAstionu
Tektura:
17.00 – film Bez zmrużenia oka (The Unwinking gaze), UK 2008, czas: 70 min.
Reż: Joshua Dugdale.
Jeden z najważniejszych dokumentów o współczesnej historii Tybetu. Kulisy negocjacji tybetańsko-chińskich w obecnych realiach jedynej szansy na pokojowe rozwiązanie zadawnionego konfliktu, który kosztował życie miliona dwustu tysięcy Tybetańczyków.

18.00 – wernisaż wystawy Harmonia życia fotoreportera Marcina Sudera. Autor zaprezentuje cykl zdjęć powstały w obozie uchodźców birmańskich na granicy tajsko-birmańskiej.

18.30 prezentacja slajdów na temat powstania w Tybecie oraz poprzednich akcji solidarnościowych,
19.00pokaz mandali – czyli poznaj kulturę Tybetu poznając jej sztukę.


Tegoroczne demonstracje poświęcone są obronie języka tybetańskiego, którego przetrwanie zagrożone jest działaniami chińskich władz. Zachęcamy wszystkich do przesyłania zdjęć z hasłami w języku tybetańskim na specjalnie utworzoną stronę: www.facebook.com/Tybet10marca, informacje i materiały dla osób, które chcą wziąć udział w kampanii znajdują się na stronie www.ratujTybet.org

Akcje związane w obronie języka tybetańskiego 10 marca odbędą się m.in. w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Gdańsku przez Konsulatem ChRL, Zawierciu i Poznaniu.

10 marca 1959 roku w tybetańskiej stolicy Lhasie wybuchło powstanie przeciwko chińskim rządom i w obawie o życie Dalajlamy, duchowego o politycznego przywódcy Tybetańczyków. W efekcie Dalajlama musiał szukać schronienia w Indiach, a powstanie zostało krwawo stłumione, zgineło wtedy około 80 tys. Tybetańczyków.

10 marca na całym świecie organizowane są pokojowe akcje poparcia dla Tybetu. Tego dnia Jego Świątobliwość Dalajlama wygłasza tradycyjne Orędzie do Tybetańczyków i społeczności międzynarodowej.

W 2008 roku w Tybecie doszło do największych do 1959 r., w większości pokojowych protestów. W wyniku brutalnej pacyfikacji zginęło ponad 200 Tybetańczyków, wiele osób zaginęło, a do dziś trwają prześladowania osób związanych z protestami.

W październiku 2010 r. na ulice tybetańskich miast wyszły setki uczniów protestując przeciwko planowanej polityce zamiany tybetańskich książek chińskimi. Protesty odbiły się szerokim echem na całym świecie, m.in. w Europie, gdzie na sytuację zareagował Parlament Europejski.

informacje za: www.ratujTybet.org

Reklamy

3 Komentarze

  1. To co tu zobaczyłem , już zachęca mnie do obejrzenia reszty wystawy i uczestniczenia w tym spektaklu barw , historii no i przeplatającej się religii , którą jest buddyzm

  2. http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=89589


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s