CYKL ŚMIERĆ DISKO POLECA: Joe Strummer: Niepisana przyszłość” – film (21.02.2011)

CYKL ŚMIERĆ DISKO POLECA: Joe Strummer: Niepisana przyszłość”

21 lutego 2011, poniedziałek
start: 19:00
wstęp wolny!

„Joe Strummer: Niepisana przyszłość”, reż. Julien Temple, Dokument muzyczny, Irlandia/Wielka Brytania 2007, 123 min.

Obsada: Bono, John Cusack, Jim Jarmusch, Martin Scorsese, Courtney Love.

Poruszającą historia lidera The Clash. Człowieka, bez którego nie byłoby punk rocka. Joe Strummer – legenda punk rocka. Przez jednych nazywany „Chrystusem rocka”, przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia tego wielkiego artysty, który stał się ikoną punk rocka. I portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich przyjaciół i wielbicieli.

Film nakręcił Julien Temple, wieloletni znajomy, a pod koniec życia bliski przyjaciel Strummera, aby jak sam mówi, „uczcić pamięć po nim i zapełnić czymś pustkę, jaką wśród wielu ludzi wywołała śmierć artysty” (Joe zmarł na atak serca w 2002 roku w wieku 50 lat). Głównym atutem produkcji jest ogromna ilość niepowtarzalnych materiałów archiwalnych, dotyczących Joe’go i The Clash, nagranych podczas tras koncertowych, prób, sesji nagraniowych czy po prostu podczas imprez alkoholowych lub najzwyklejszych codziennych zajęć i rozmów, jakie prowadził bohater filmu ze znajomymi.

Pojawia się tu cała masa wywiadów z ludźmi jemu najbliższymi. Możemy przekonać się, co o muzyku twierdzili i twierdzą w tym momencie jego partnerki, koledzy z zespołu i znajomi spoza niego. Nie brakuje również wypowiedzi całej plejady gwiazd takich jak chociażby Bono, Martin Scorsese, Jim Jarmush czy Johnny Depp, którzy opowiadali o tym, co znajomość z muzykiem i jego twórczość wniosła do ich życia. Przez cały film towarzyszy nam narracja samego Joe’go, zaczerpnięta z jego autorskiej audycji London Calling, jaką prowadził w radiu BBC w swych ostatnich latach. Fragmenty wypowiedzi z tej właśnie audycji przeplatają się z wypowiedziami zachowanymi na nagraniach archiwalnych. Zabieg ten sprawia, że widz ma wrażenie, iż to sam bohater filmu osobiście opowiada swoją historię. W tle rozbrzmiewa oczywiście muzyka The Clash.

Julien Temple pokazuje nam nie tylko wokalistę The Clash, ale i człowieka o ogromnym intelekcie, wyznającego własne wartości, gotowego za wszelką cenę bronić swoich ideałów i dążyć do zamierzonego celu. „Joe Strummer: The Future is Unwritten” to dzieło wyjątkowe. Klimatyczny, świetnie zmontowany dokument uznany przez magazyn XFM za najlepszy film muzyczny w historii.

„Joe Strummer: The Future is Unwritten” to film nie tylko dla fanów The Clash czy muzyki rockowej w ogóle, ale dla wszystkich, którzy są amatorami wciągających, poruszających i pięknie opowiedzianych historii.

http://www.filmweb.pl/film/Joe+Strummer++Niepisana+przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87-2007-337364#

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s