ALTERKINO: Blok filmowy: GENDER – Politechnika (01.03.2011)

ALTERKINO: Blok filmowy: GENDER – Politechnika

01 marca 2011, wtorek
start: 19:00
wstęp wolny!

Politechnika, reż. Denis Villeneuve, kryminał, dramat historyczny, Kanada 2009, 77 minuty.

6 grudnia 1989 r. dwudziestoczteroletni mężczyzna, Marc_Lépine, wszedł do sali wykładowej politechniki w Montrealu. Zszokowanym studentom kazał się rozdzielić według płci. Mężczyzn wypuścił, kobiety zastrzelił. Następnie przeszedł się po kampusie uczelni, strzelając do kobiet i mężczyzn możliwych do stawienia potencjalnego oporu. W końcu sam się zastrzelił. Motywem jego zbrodni, podanym w liście samobójczym, była nienawiść do „feministek”. Pojęcie feministki dla niego było dość szerokie – jeśli dziewczyna próbuje uzyskać wyższe wykształcenie techniczne, dla niego zasługiwała na śmierć.

Film stanowi rekonstrukcję tamtego dnia, opiera się na świadectwie osób, które przeżyły to potworne wydarzenie. Film ukazuje zdarzenia z perspektywy zabójcy, studentki Valérie, która przeżyła i jej kolegi z grupy, który boryka się z poczuciem winy, ponieważ nie próbował powstrzymać zbrodniarza.

Powodem jego nienawiści do kobiet prawdopodobnie były wydarzenia z dzieciństwa – matka, pielęgniarka, ojciec algierski biznesmen rozeszli się, gdy on był dzieckiem. Jego wychowanie pozostało w rękach ojca, przekazującego dosyć tradycyjne wartości, połączone z wygórowaną ambicją i samokrytyką doprowadziły do psychozy. Według niego kobiety podejmujące się „męskich” zawodów doprowadziły go do ruiny psychicznej, co pchnęło go do mordu i samobójstwa.

http://alterkino.org/politechnika

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s