CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Deszcz” – film (16.02.2011)

CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Deszcz”

16 lutego 2011, środa
start: 20:00
wstęp wolny!

„Deszcz”, reż. Majid Majidi, obyczajowy, Iran 2001, 91 minut.

Siedemnastoletni Kurd o imieniu Lateef (Hosseini Abedini) pracuje na budowie nowoczesnego biurowca. W porównaniu do kolegów zajęcie ma jednak godne pozazdroszczenia – parzy herbatę i przyrządza proste posiłki dla robotników. Pewnego dnia pojawia się nowy pracownik, młody i nieśmiały Afgańczyk Rahmat (Zahra Bahrami). Ponieważ nie radzi sobie z ciężkimi, fizycznymi pracami, szef każe mu przejąć obowiązki Lateefa, którego z kolei kieruje do znacznie cięższych zajęć.

Lateef jest z tego powodu wściekły: przy każdej okazji dokucza Rahmatowi, niszczy jego pracę i nie ukrywa nienawiści. Sytuacja zmienia się jednak całkowicie, gdy Lateef przypadkiem odkrywa, że znienawidzony rywal jest w rzeczywistości śliczną dziewczyną, zmuszoną do pracy po wypadku jej ojca. Z wroga stanie się jej najbliższym przyjacielem i obrońcą – nie zawaha się nawet wejść w konflikt z inspektorami, którzy będą chcieli aresztować dziewczynę za nielegalną pracę.

„Deszcz” – film zdobył nagrody na festiwalach w Fajr, Gijón, Montrealu i Oslo, a także otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Krytycy chwalili go przede wszystkim za błyskotliwe połączenie typowej dla kina Iranu, otwartej na codzienne detale prostoty z paradokumentalną surowością, wyjętą niemal z filmów włoskich neorealistów z Vittorio de Sicą na czele.

http://www.filmweb.pl/Deszcz

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s