„Grzesiuk, chłopak z ferajny” – pokaz filmu oraz klawe afterparty: „Przedwojenny bal na Wieniawskiej” – Dyskdżokeje: Czarny Ziutek & Rum Helka /II RP (04.02.2011)

„Grzesiuk, chłopak z ferajny” – pokaz filmu oraz klawe afterparty: „Przedwojenny bal na Wieniawskiej” – Dyskdżokeje: Czarny Ziutek & Rum Helka /II RP

4 lutego 2011, piątek
godz: 20:00 – pokaz filmu (wstęp wolny)
godz: 21:00 – afterparty (składka 5 zł)

„Grzesiuk, chłopak z ferajny”, reż. M. Szlachtycz, Polska 2005, 55 min.

Filmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka – legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy stołecznego folkloru, autora trzech autobiograficznych książek: „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach” i wydanej pośmiertnie „Na marginesie życia”.

Grzesiuk śpiewał głównie na ulicach Warszawy, grając na bandżoli, ale znany był w całej Polsce. Płyty z jego piosenkami, w nowych aranżacjach, ukazują się do dzisiaj (utwory te znalazły się m.in. w repertuarze grupy Szwagierkolaska).

W filmie poświęconym Grzesiukowi dziennikarz „Gazety Stołecznej” Alex Kłoś pełni rolę narratora. W wędrówce śladami barda towarzyszy mu zaprzyjaźniony muzyk warszawski, Sylwester Kozera, śpiewający bandżolinista, szef Kapeli Czerniakowskiej. Przed kamerą przewijają się zespoły grające piosenki charakterystyczne dla warszawskiego folkloru, postaci ze świata kultury, członkowie rodziny Stanisława Grzesiuka i jego znajomi. W archiwalnych nagraniach pojawia się również sam bohater. Mówią o nim m.in.: Stanisław Wielanek, muzycy rockowi – Muniek Staszczyk i Andrzej Zeńczewski, reprezentanci współczesnej muzyki ulicy, raperzy: Vienio, Pele i Wujek Samo Zło. Filmowego portretu dopełniają fragmenty książek Stanisława Grzesiuka czytane przez Zdzisława Wardejna, a ilustrowane animowanymi kreskówkami. „Grzesiuk, chłopak z ferajny” to opowieść o człowieku, który całą duszą – niepokorną i hardą, a przecież jakże romantyczną – kochał swe rodzinne miasto, które jest równorzędnym bohaterem tego filmu.

http://gwara-warszawska.waw.pl/galeria/category/2-chlopakzferajny.html

Ten cykl jest częścią projektu Kino z Tektury.

Po filmie klawe after party, przedwojennymi szlagierami wieczór umilą dyskdżokeje: Czarny Ziutek i Rum Helka prosto z Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej. Uprasza się o przyodzianie kreacji wygryzionych przez mole, zdartych z dziadka i pradziadka.

Reklamy

1 komentarz


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s