CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Dzieci niebios” – film (12.01.2011)

CYKL IRAŃSKA NOWA FALA: „Dzieci niebios”

12 stycznia 2011, środa
start: 20:00
wstęp wolny!

„Dzieci niebios”, reż. Majid Majidi, Dramat obyczajowy, Iran 1997, 89 minut.

„Dzieci niebios” to prosta i ciepła historia kilkuletniego rodzeństwa. Ali zgubił buty swojej młodszej siostry Zahry, które odebrał z naprawy u szewca. Dzieci przewidując, że rodziców nie będzie stać na kupno nowej pary, postanawiają trzymać zdarzenie w tajemnicy. Na zmianę chodzą w butach Alego, co wymaga ciągłego kombinowania i sprytu. Pewnego dnia dziewczynka przypadkowo zauważa swoje utracone obuwie na nogach innej uczennicy jej szkoły…Postanawia razem z bratem odebrać swoją własność. Jednak gdy widzi, że dziewczyna ma niewidomego ojca rezygnuje z tego.

Jakiś czas później Ali dowiaduje się, że organizowany jest bieg dla chłopców na pięć kilometrów, a trzecią nagrodą jest właśnie para nowiutkich adidasów. Chłopiec postanawia wystartować. Ale czy uda mu się zdobyć trzecie miejsce ?

 

Wszystkich głównych bohaterów zagrali amatorzy, wybrani spośród tysięcy uczniów z najuboższych dzielnic Teheranu. Twórcom filmu trudno było zdobyć fundusze na jego realizację. Nikt w Iranie nie chciał sfinansować opowieści o nędzy jego mieszkańców.

„Dzieci niebios” jako pierwszy film w historii kina irańskiego – otrzymał nominację do Oscara. Zachwycił zarówno widzów dorosłych, jak i młodszych. Urzeka ciepłym humorem, optymistyczną aurą, nienachalnymi metaforami i znakomitą grą dziecięcych aktorów: Amira Farrokha Hashemiana i Bahare Seddiqi.

Reżyser MAJID MAJIDI znany jest zresztą z tego, że w niezwykły sposób prowadzi aktorów-amatorów (zwłaszcza dzieci) – wydobywa z nich naturalność i prawdę, którą obdarzają swoje postaci. Nie bez powodu zresztą Majidi uznawany jest za mistrza w pokazywaniu świata z perspektywy dzieci. „Nie znam innego świata poza światem dzieci, pozornie małym i prostym, a zarazem ogromnym i wspaniałym” – podkreśla w wywiadach.

http://www.alekino.pl/program/?full/17071

Ten cykl jest częścią festiwalu Kino z Tektury.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s