Cykl „A gdzie to jest?”: Latcho Drom (30.08.2010)

Cykl „A gdzie to jest?…”

30 sierpnia 2010, poniedziałek
start 21.00

wstęp wolny!

Latcho Drom
reżyseria i scenariusz: Tony Gatlif
Francja, Hiszpania, Indie, Turcja, Węgry, Rumunia, 1993
gatunek: Dokumentalny, Muzyczny
103 minuty

Latcho Drom (w języku Romów znaczy „Bezpieczna podróż”) – nagrodzony w Cannes muzyczny dokument, to portret kultury cygańskiej. Reżyser filmu, Tony Gatlif, przemierzył z kamerą Indie, Egipt, Turcję, Rumunię, Węgry, Słowację, Francję i Hiszpanię,by pokazać jak wygląda życie koczowniczego narodu Cyganów w rozmaitych zakątkach świata.

Od pierwszych scen wszystkim, których wiedza na temat Cyganów oparta jest na stereotypach, opadnie szczęka. Gatlif towarzyszy bohaterom swojego filmu w Indiach, gdzie Cyganie całkowicie zaadaptowani do kultury indyjskiej, noszą stroję Indusów, grają ich muzykę i na ich instrumentach. Początek filmu jest jego mocnym akcentem – rytmiczna muzyka indyjska, kolorowe barwy strojów i porywający taniec, magnetyzują i hipnotyzują widza.

Do innych krajów Gatlif przenosi nas płynnie – i nie informuje o miejscu, w którym się znajdujemy. Słyszymy jednak melodie charakterystyczne dla tureckich zespołów folkowych, widzimy tamtejsze instrumenty, żywiołową muzykę Madziarów i rzewne, rozrywające serce flamenco. To muzyka, stroje i instrumenty, układy tańca charakteryzują tu kraje, a jednocześnie uświadamiają nam, to kim Cyganie są – nami wszystkimi. Są jak przezroczysta szyba przykładana do różnych obrazów, płyn wlewany do naczynia – przyjmują jego formę i kształt, zachowując przy tym wiarygodność i szczerość.

Film „Latcho Drom” jest więc nie tylko znakomitą okazją do poznania Cyganów, ale też kultur krajów, w których przebywają. Jest to zajmująca pozycja w kinie etnicznym.

Ten cykl jest częścią festiwalu Kino pod Tekturą.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s