Kobieta w kulturze: Don’t need you: The herstory of Riot GRRRL + Simone de Beavoir. Kobieta aktualna (15.08.2010)

Cykl Kobieta w kulturze

15 sierpnia 2010, niedziela
start 21.00
wstęp wolny!

  • Don’t need you: The herstory of Riot GRRRL, reż. Kerri Koch, USA 2005, 40 min., dokument
  • Simone de Beavoir. Kobieta aktualna, reż. Dominique Gros, Francja, 2008, 52 min., dokument

Don’t need you: The herstory of Riot GRRRL

Don’t Need You to dokument o początkach ruchu Riot Grrrl i kobiecego muzycznego undergroundu w USA w latach 90-tych. W filmie ogrom wywiadów, archiwalnych materiałów, zdjęć etc. Kluczowe postaci dla sceny zastanawiają się nad fenomenem ruchu, jego wpływie na muzykę, kulturę punk (oczywiście przez pryzmat feminizmu) i przede wszystkim na ich własne życie.

Film opowiedziany przez dziewczyny z Bikini Kill, Heavens to Betsy and Bratmobile, Kathleen Hanna, Allison Wolfe, Corin Tucker, Sharon Cheslow, Madigan Shive, Julie Lary, Ramdasha Bikceem, Natalie Cox, Mark Anderson i Iana Mackaye (Fugazi).

Simone de Beavoir. Kobieta aktualna

Film o życiu Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, filozofki, politycznej aktywistki i feministki, kobiety o wielu twarzach.

Żyła w czasach bogatych w silne społeczne przemiany. Jej życie i praca jak w lustrze odzwierciedlały intelektualne i polityczne życie Francuzów w pierwszej połowie XX wieku. Simone de Beauvoir jest najbardziej znana z feministycznej książki „Druga płeć”, w której głośno krzyczała za emancypacją kobiet, możliwą jedynie poprzez osiągnięcie niezależności. Twierdziła, że społeczeństwo alienuje kobiety, i że kobiety, aby stać się wolnymi, muszą same się oddzielić od społeczeństwa.

Długoletni związek, który stworzyła z Jean-Paulem Sartrem był osią literackiego i politycznego życia Francuzów od lat 40-tych do 70-tych. Stanowili zaangażowaną politycznie parę lewicowych intelektualistów, egzystencjalistów i antykolonialistów. Niekonwencjonalny jak na tamte czasy związek z Sartrem pozwolił jej zaistnieć jako kobiecie wyzwolonej, którą jedni naśladują, inni całkowicie odrzucają. Paradoksalnie dopiero po jej śmierci w 1986 roku okazało się, że przez 17 lat żyła w trójkącie z amerykańskim pisarzem Nelsonem Algrenem, o czym Sartre wiedział i akceptował.

Film zaczyna się i kończy w Paryżu i pokazuje miejsca, które uwielbiała: brzeg Sekwany rankiem, Francuską Bibliotekę Narodową, dzielnicę Saint-Germain-des-Prés i wieżę Montparnasse. Zawarto w nim zdjęcia z prywatnych zbiorów, archiwalne materiały filmowe oraz wywiady z przyjaciółmi i znajomymi Simone de Beauvoir.

Ten cykl jest częścią festiwalu Kino pod Tekturą.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s