Mistrzowie kina – Herzog: Zagadka Kaspara Hausera (11.08.2010)

Cykl Mistrzowie kina – Bergman, Herzog, Fellini

11 sierpnia 2010, środa
start wyjątkowo o 20.00
wstęp wolny!

Zagadka Kaspara Hausera (The Mystery of Kaspar Hauser)
reżyseria i scenariusz: Werner Herzog
RFN, 1974
110 minut
kryminał

Werner Herzog to jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów. W twórczości filmowej skupia się przede wszystkim na istocie człowieczeństwa i zachowaniach ludzkich w sytuacjach ekstremalnych, kiedy można powiedzieć, że człowieczeństwo ma swój kres. Herzog wynajduje pierwiastek ludzki nawet u najdziwniejszych, najbardziej zdegradowanych postaci („Nosferatu – Wampir”, „Cobra verde”, „Siarkownia”). Jego filmy są w pewnym sensie mityczne („Mitologia stanowi podstawę kina” W. Herzog). Czasem sytuacje przedstawione na ekranie graniczą z absurdem, przekazując tym samym silny ładunek emocjonalny („Aquirre – gniew boży”, „Fitzcarraldo”).

Kolejne wielkie dzieło Herzoga to „Zgadka Kaspara Hausera”. Film opowiada o tajemnicy natury ludzkiej na przykładzie podrzutka wychowującego się z dala od kultury. W tym obrazie Herzog próbuje zbliżyć się do ludzi innych choć żyjących nieopodal.

W 1928 roku w Norymberdze zostaje znaleziony młody mężczyzna, który całe swoje życie trzymany był w całkowitej izolacji od świata. Pokryty ranami i bliznami, nie potrafi mówić ani stać prosto. Początkowo traktowany jak wybryk natury zostaje oddany pod opiekę profesora Draumera, który uczy go mówić, pisać oraz grać na pianinie. Poznanie języka, logiki, religii i filozofii powoduje, że Kaspar jeszcze bardziej zamyka się w sobie. Herzog stawia tezę, że niecywilizowana świadomość Kaspara jest bezgranicznie cenniejsza od naszego świata.

Wizjonerski, mroczny styl, obrazowość chaotyczna i niezrównoważona, dziwne kadrowanie, niespodziewane kąty widzenia kamery, nadają filmowi przytłaczający i dystansujący charakter. To wielowymiarowa, brutalna krytyka relacji społecznych wymuszających na jednostkach poddanie się jej upośledzonym mechanizmom.

Ten cykl jest częścią festiwalu Kino pod Tekturą.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s