ALTERKINO: Skvot Masterskaya + Rozbitkowie (17.07.2010)

Cykl ALTERKINO – kino dla ludzi myślących.

17 lipca, sobota
start: 21.00

wstęp wolny!

  • Skvot Masterskaya, 26 min.
  • Rozbitkowie, reż. Ken Loach, UK/Niemcy/Hiszpania 2001. 92 min.

Skvot Masterskaya
Film opowiadający o aktywności squaterskiej na Białorusi. Głównym celem prób skotłowania w Mińsku było stworzenie społeczno-kulturalnego centrum dla aktywistów, nie zaś zajęcie mieszkalnej przestrzeni. Jedynym udanym i mniej-więcej długoterminowym projektem było skłot „Masterskaya”.

Na skłocie obowiązywał zakaz spożywania alkoholu i przychodzenia pijanym. Było to związane zarówno z doświadczeniami związanymi z poprzednim miejscem (gdzie z powodu alkoholu ludzie przestali poświęcać się domowi i ten po prostu zmienił się w miejsce imprez), jak i z wymogami bezpieczeństwa. Decyzja o zakazie była przyjęta jednomyślną zgodą kolektywu, który składał się zarówno ze straightedge’ów, jak i osób pijących. Kolektyw nigdy nie był zamknięty i na zebrania mógł przyjść i przestawić swoje propozycje każdy. W tym momencie w Białorusi nie ma skłotów.

Rozbitkowie
Ken Loach, naczelny lewicujący buntownik brytyjskiego kina, pokazuje tragiczne skutki akcji prywatyzowania kolei, przeprowadzonej przez rząd Margaret Thatcher. W 1995 roku, w wyniku neoliberalnej polityki Margaret Thatcher, Wielka Brytania przystąpiła do akcji prywatyzowania kolei. Prywatyzacji uległy też państwowe linie British Rail. W ten sposób grupa kolejarzy z Południowego Yorkshire została zagrożona utratą pracy.

Paul (Joe Duttine), Mick (Thomas Craig), Len (Andy Swallow) i Gerry (Venn Tracey), długoletni i doświadczeni pracownicy kolei, nie umieją zaakceptować wymagań nowego pracodawcy. Świeżo upieczony właściciel “East Midland Infrastucture” wprowadza nową organizację pracy. Oficjalnie jego celem jest stawianie klienta na pierwszym miejscu. W rzeczywistości jednak chodzi o to, aby jak najmniejszym wkładem finansowym zyskać jak najwięcej pasażerów. Płacą za to zwłaszcza zwykli kolejarze. Muszą pracować szybciej, dłużej i wydajniej za mniejsze niż dotąd wynagrodzenie. Dodatkowo pracodawca naciska na nich, aby “dobrowolnie” porzucili pracę zadowalając się wysoką odprawą. Inni z byle powodu tracą posady, co prowadzi do rodzinnych tragedii.

Ten cykl jest częścią festiwalu Kino pod Tekturą.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s