GLOBALE. „Summertime” + „Victims of our riches” (27.06.2010)

Pokaz jest częścią cyklu GLOBALE. I edycja festiwalu krytycznych filmów dokumentalnych

27 czerwca 2010, niedziela
godz. 21.oo
wstęp wolny

W razie deszczu – pokaz przenosimy do Tektury.

Summertime (Letni czas)
reż. Marcella Vanzo
Włochy 2007, 14 min.

Video włoskiej artystki Marcelli Vanzo Summertime zestawia dwa obrazy: letnią wycieczkę turystów do wraku na wybrzeżu greckiej wyspy Zakynthos – lokalnej atrakcji, oraz podróż nielegalnych imigrantów, przechwyconych przez włoskie służby graniczne, na Lampedusę.
Zestawienie obrazów ludzi na obu statkach wydobywa zestaw podobnych gestów, układu stłoczonych ciał i ich relacji a jednocześnie kompletnie odmiennego kontekstu. Artystka mówi o swojej pracy, że to „skrzyżowanie kina i MTV; „widoki statków, słońca, morza, terkoczące silniki i muzyka towarzyszą obrazom bohaterów równolegle odbywającego się ruchu: kolorowych mas ludzi w bikini, oczekujących luksusowych wakacji na Morzu Śródziemnym, i ciemnych, ubranych, milczących grup przemierzających morze, by przetrwać. Video otwiera się i zamyka ujęciami wraków statków: podniesionymi do rangi pomnika w najpiękniejszej zatoce Zakynthos, oraz tymi skonfiskowanymi i zrzuconymi w stertę w ukrytym zakątku Lampedusy”.
Strona Marcelli Vanzo

Victims of our riches
reż. Kal Toure

Mali / Francja 2007, 58 min.

Rok po tragicznych wydarzeniach w pobliżu hiszpańskich enklaw Ceuta i Melilla na północy Maroko (wrzesień 2005), młodzi Afrykanie, odesłani z Europy do krajów ojczystych, opowiadają o swoich próbach przekroczenia hiszpańskiej granicy. Pokazują własną perspektywę i wersję wydarzeń. Co popychało ich do podjęcia tej morderczej próby i śmiertelnego ryzyka? Słyszymy różne głosy społeczeństwa klasy średniej: historyczny, prawniczy, literacki. Każdy rzuca inne światło na kwestię prób emigracji z Afryki.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s