Wystawa „Niewidzialne Kielce” (25.03-25.04.2010)

Wystawa NIEWIDZIALNE KIELCE

25 marca – 25 kwietnia 2010
wstęp wolny

Projekt „Niewidzialne Kielce” stanowi część ogólnopolskiego projektu stworzonego przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu – „Niewidzialne miasto”. Do tej pory zebrano setki zdjęć przedstawiających różnorodne formy przekształcania przestrzeni polskich miast przez ich mieszkańców.

Punktem wyjścia dla projektu „Niewidzialne miasto” było proste spostrzeżenie, że miasto nie jest wytworem architektów, urbanistów czy władz miejskich, ale przede wszystkim żyjących w nim jednostek, których codzienne działania, drobne gesty i interwencję w tkankę architektoniczną, najbliższe otoczenie zamieniają czysto fizyczną przestrzeń w miejsce, nasycone znaczeniami, emocjami, pamięcią i osobistymi doświadczeniami.

W Kielcach projekt koordynował Tomasz Siudak.Miejsce tworzą ludzie i dlatego chcemy ukazać Kielce w formie tworzywa mieszkańców. Wszystko, czego na co dzień nie dostrzegamy, a co zmienia nasze otoczenie, jest godne uwagi – tłumaczy. – Każde z tych zdjęć pokazuje przedziwne aspekty ludzkiej aktywności w Kielcach. Tak intrygujących, by zwrócić na nie uwagę. Mających poprawić, „uładzić”, uczynić dane miejsce bardziej funkcjonalnym, albo też coś przekazać językiem reklamy potencjalnym oglądaczom.

Zebraliśmy te obrazy, by pokazać nasze miasto nieco z profilu, ciut od tyłu. Gdyby nas Kielce nie ciekawiły, nie robilibyśmy tych zdjęć. Te obrazki dokumentują wnikliwe obwąchiwanie otoczenia. Czasem tak czujnego i wnikliwego jak widoczki – w pełnym tego słowa znaczeniu – zza płotu.

W wystawie udział biorą: Bartosz Bogucki, Joanna Klich, Andrzej Koza, Łukasz Król, Igor Kurkowski, Bartłomiej Latosiński, Rafał Nowak, Sławomir Ożóg, Tomasz Siudak, Szkieł, Grzegorz Woś, Urszula Wysocka, Maciek Wytrych, Wojtek Wytrych, Filip Zatorski.

Reklamy

3 Komentarze

  1. fajnie, że nasze prace zawędrowały do Lublina, ja już zbieram nowy materiał do cyklu Niewidzialne miasto.

  2. pięknie…

  3. […] 3 komentarzami dopisek: kolejna wystawa opisanych poniżej prac trwa w lubelskiej Tekturze do 25 kwietnia, […]


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s