„Odzyskać obywatelstwo: gender i ekonomia opieki” – spotkanie z dr Ewą Charkiewicz (15.03.2010)

Przestrzeń Działań Twórczych „Tektura”, Zieloni 2004 i Alternatywa Myślenia i Działania Lublin 9-„Ta Obca”

zapraszają na spotkanie z feministką, ekonomistką i ekolożką
dr Ewą Charkiewicz

pt. „Odzyskać obywatelstwo: gender i ekonomia opieki”.

15 marca 2010, poniedziałek
godz. 17:00
wstęp wolny

Książka Gender i ekonomia opieki pod redakcją Ewy Charkiewicz i Anny Zachorowskiej-Mazurkiewicz jest zbiorem tekstów z feministycznej krytyki społecznej, w tym z ekonomii, filozofii, socjologii, nauk politycznych podejmujących krytyczne analizy opieki i reprodukcji społecznej w kontekście neoliberalnej restrukturyzacji, reform ochrony zdrowia, migracji, i kryzysu finansowego. Autorki ugruntowują swoje analizy w doświadczeniach kobiet z Polski, Norwegii, Italii, Holandii, Chile, Argentyny, Brazylii, Azji Południowo-Wschodniej i z Kanady, oraz pokazują związki między tymi doświadczeniami a przemianami politycznymi w skali makro, w tym także jak ruch kobiet odpowiadał na reprywatyzację opieki. Szczególne miejsce w książce zajmują rozdziały dotyczące polskich pielęgniarek.

Nagranie audio ze spotkania: wiedzaiedukacja.eu/archives/33245

Ewa Charkiewicz – ekonomistka, feministka, działaczka społeczna, jedna z założycielek Ruchu „Wolę być”, członkini i koordynatorka Grupy Doradców ds. Gender w Banku Światowym, współzałożycielka Instytutu Feministycznego w Bangalurze, założycielka Fundacji im. Tomka Byry Ekologia i Sztuka (2005), inicjatorka Think Tanku Feministycznego, autorka i redaktorka tomów poświęconych feministycznej krytyce ekonomii oraz ekologii, m.in. Women, Enviroment and Sustainable Development: Towards Theoretical Synthesis (1994) Globalization and Changes in Consumption and Production Patterns in Central and Eastern Europe (1998).

Komentarz dr Ewy Charkiewicz:

Definicja ekonomii opieki, jaką się posługujemy to płatna i bezpłatna praca, środki i instytucje niezbędne dla podtrzymania życia ludzi. Szeroko rozumiana ekonomia opieki obejmuje także relacje z przyrodą/środowiskiem, czyli nasze ekologiczne podstawy do życia. W tej chwili w Polsce mamy polityki nastawione na przyspieszony rozwój gospodarczy kosztem ludzi i środowiska. Wiąże się to z negacją obywatelstwa i szeroko rozumianych uniwersalnych i niepodzielnych praw człowieka. W ujęciu neoliberalnych polityków i mediów prawa, zwłaszcza prawa społeczne stają się roszczeniami czy dobrodziejstwem. Koniecznie trzeba się temu przeciwstawiać, w tym myśleć o tym jak „przeprojektować” rynek i państwo.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s