Międzynarodowy dzień solidarności z Tybetem (10.03.2010)

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z TYBETEM

10 marca 2010, środa

16:00 – PLAC LITEWSKI – manifestacja, petycja, zagra Wschodni Sambastion

17:30 – TEKTURA – prezentacja filmów: „Skradzione dziecko Tybetu”, „Przełamując mur cenzury”, dyskusja (wstęp wolny)

10. marca 1959 r. odbyło się powstanie niepodległościowe w Lhasie, stolicy Tybetu. Szacuje się, że podczas niego z rąk armii Chińskiej Republiki Ludowej zginęło kilkadziesiąt tysięcy Tybetańczyków. Wskutek tych i późniejszych wydarzeń Tybet wcielony został przez Chiny do własnego terytorium. Dzień ten symbolicznie uznawany jest za Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego.

Współczesna historia Tybetu to kronika ginącej kultury, erozji tradycji i tożsamości narodowej, uchodźstwa, łamania praw człowieka, i przekształcania ozdoby świata w chińska bazę surowców naturalnych. Nie bądźmy bierni!


16:00 – PLAC LITEWSKI

  • Manifestacja

W ramach kampanii „Tybetańscy Bohaterowie” przypomnimy nazwiska dziesięciu z tysięcy więźniów politycznych skazanych za pokojowe wyrażanie własnych poglądów lub za przekazywanie światu informacji o sytuacji w Tybecie m. in.: Puntsok Dorjee – pracownika hotelu skazanego na 9 lat wiezienia i 5 lat pozbawienia praw za „nielegalne przekazywanie informacji poza granice Chin”, Tashi Dhondrup – rok i siedem miesięcy więzienia za wydanie albumu muzycznego zawierającego „wywrotowe piosenki”, Tenzin Puntsok – kara śmierci w zawieszeniu na dwa lata za udział w zamieszkach 14 marca 2008 r. w Lhasie.

www.ratujtybet.org/content/prisoners.htm

www.freetibetanheroes.org/

  • Petycja

Przyłączymy się do ogólnoświatowego głosu wzywającego władze chińskie do poszanowania praw człowieka poprzez petycje w obronie więzionych i prześladowanych Tybetańczyków.

  • Wschodni Sambastion

Samba Rythms of Resistance zagra zgodnie z biciem serc wszystkich, którzy nie zgadzają się na ograniczanie ludzkiej wolności.

17:30 – TEKTURA

  • Prezentacja filmów:

Skradzione dziecko Tybetu (ang. Tibet’s Stolen Child)

15 minutowy film poświęcony historii Genduna Czokji Nimy, XI Panczenlamy uprowadzonego w 1995 r. przez władze chińskie, oraz kwestiom wolności religii w Tybecie wraz z apelem o działanie płynącym od laureatów Pokojowej Nagrody Nobla takich jak Arc. Desmond Tutu. Film użyczony dzięki International Campaign for Tibet.

Przełamując mur cenzury (ang. Breaking the Wall of Silence)

50 minutowy dokument poświęcony m.in. działalności radia Voice of Tibet – niezależnej rozgłośni nadającej na teren Tybetu, która nieustannie walczy z systemem cenzury i zagłuszania. Zdjęcia do filmu powstawały przed samą Olimpiadą w Pekinie i dokumentują reakcję świata na dramatyczne wydarzenia w Tybecie w marcu 2008 r.

W 2008 roku Fundacja Inna Przestrzeń wydała książkę „Głos Tybetu. Za Wielkim murem cenzury” autorstwa Oysteina Alme, prezesa The Voice of Tibet Foundation – poświęconą cenzurze w Chinach. Wersja elektroniczna książki znajduje się do pobrania w dziale „Publikacje”. Film użyczony dzięki Mpower Media.

  • Krótka dyskusja na temat obecnej sytuacji w Tybecie

Więcej informacji o akcjach na rzecz Tybetu w całej Polsce:  www.ratujtybet.org

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s