II Przegląd Filmu Społecznie Zaangażowanego “ALTERKINO” – blok RUCHY WOLNOŚCIOWE (10.03.2010)

10 marca 2010, środa
start: 19:00
wstęp wolny

Blok RUCHY WOLNOŚCIOWE – program:

  • 19:00 – Nie bój, nie bój (Polska, 1995, 30 min.)
  • 19:30 – Bil’inski Avatar (3 min.)
  • 19:40 – Bunt (USA, 1994, 111 min.)

19:00 – Nie bój, nie bój (Polska, 1995, 30 minut)

Reżyseria: Przemysław Kryszk

Film “Nie bój, nie bój” to opowieść o trzech przyjaciołach, Dżekobie, Janym i Skibie, którzy w 1983 roku utworzyli w Gdańsku anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego (RSA), ich działalności wówczas i ich dalszych drogach życia, które wiodły ich w różne strony. Z perspektywy lat 1994 i 1995 ludzie ci próbują ocenić anarchizm, państwo, stosunki społeczne i media. Wypowiedzi bohaterów ilustrują materiały dokumentalne z działalności środowiska wolnościowego w Gdańsku na przełomie lat 80./90.

19:30 – Bil’inski Avatar (2010, czas trwania: 3 minuty)

Wioska Jamesa Camerona z filmu „Awatar”, została ponownie wykorzystana, tym razem do demonstracji w Bilin. Pięciu Palestyńczyków, Izraelscy i międzynarodowi aktywiści, ucharakteryzowali się na słynne postacie z filmu. Podobnie jak Palestyńczycy, Avatarowie zwalczali imperializm. Przedstawienie Avatarów w Bilin, symbolizuje dzisiejszą walkę z imperializmem.

Pokojowa manifestacja spotkała się z agresją Izraelskiej armii. Użyto granatów hukowych oraz gazu łzawiącego. Cztery osoby zostały ranne. Pociski były wystrzelone bezpośrednio w protestujących, co jest naruszeniem prawa wojskowego (IDF). Wielu innych aktywistów ucierpiało w skutek użycia gazu łzawiącego.

Zanim Izraelscy aktywiści przybyli do Bilin, dostali zgłoszenie, że policja będzie obecna na parkingu. Sprawdzono ich dowody osobiste oraz polecono, aby ich samochody podążały za policją. W punkcie kontrolnym Rantis, znów zostali zawróceni i zmuszeni kontynuować swoją dalszą podróż taksówkami.

19:40 – Bunt (USA, 1994, 111 minut)

gatunek: Dramat polityczny
reżyseria: John Frankenheimer

Sfabularyzowana historia słynnego buntu czarnych więźniów, który wybuchł w więzieniu Attica w USA. Buntownicy przejęli kontrolę nad większością wiezienia biorąc jako zakładników kilkunastu białych strażników. Wysunęli jednocześnie żądania zaprzestania tortur i poniżania, domagając się, by traktowano ich w ludzki, godny sposób. Inicjatorami buntu byli m.in. członkowie Czarnych Panter. Po wielodniowych pozorowanych negocjacjach, białe rasistowskie państwo zdecydowało się na rozwiązanie siłowe. Specjalne jednostki, które wtargnęły na teren więzienia by zdławić rebelie, wymordowały kilkunastu buntowników.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s