Martenica – Poezja: Jędrek, Rutkowski, Milanov, Dunin-Kozicki (1.03.2010)

Martenica – Poezja

1 marca 2010, poniedziałek
godz. 19:00 – 21:00
wstęp: 5 zł

Martenica – poezja lubelsko – bułgarska w proporcjach 3:1 w wydaniu Milana Milanova, Rafała Rutkowskiego, Grzegorza (krwawego) Jędrka, oraz Wojciecha Dunina-Kozickiego. Wydarzenie prezentuje utwory poetyckie gości oraz koncert Rafała Rutkowskiego z zespołem.

Poprowadzi młody krytyk Maciej Topolski.

Po spotkaniu Turniej Jednego Wiersza.

Przewidziane nagrody książkowe i pieniężna gratyfikacja z biletów.

Martenica to bułgarski zwyczaj świętowania 1 marca.
Samo słowo pochodzi od bułgarskiej nazwy marca i poza świętem oznacza także rozdawane z tej okazji kolorowe gałganki.

Zgodnie z bułgarską tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Z tej okazji pierwszego dnia marca ma miejsce ludowe święto połączone z symbolicznym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.
Wydarzenie pod patronatem Miasta Poezji.

Milan Milanov – bułgarski poeta, student Filologii Słowiańskiej na UMCS. Performer, autor tekstów piosenek, prowokujący rzeczywistość do nieustannej interakcji. Do Lublina przyjechał rok temu. Jego mieszkanie to miejsce spotkań. Jeśli czuje taką potrzebę wraz ze swoimi współlokatorami organizuje tam koncerty min. zespołu Miąższ.

Wojciech Dunin-Kozicki – znany jako Wojciech Be. Poeta z Lublina. Bierze udział w slamach i happeningach poetyckich. Sam również takie akcje organizuje. Interesuje się: myślą ludzką, kulturą, sztuką, muzyką.

Grzegorz (krwawy) Jędrek – Rocznik 1988, student KUL, pochodzi z Lipia pod Częstochową. Jak napisał o nim, we wstępie do internetowego tomiku „Szmaragdowi”. Przemek Łośko: „Mało kto dostrzeże napięcie, skrajne napięcie emocji, które towarzyszy słowom. A właśnie ono jest w tych wierszach niekłamane, poważne, nieomal święte. Po nic jest poezja i tutaj odnaleźć można najpokorniejszy dowód.”

Rafał Rutkowski
– urodził się w 1988 roku w Warszawie. Autor wydał tomik „Linie Papilarne” w roku 2005 w Radomiu. Brał udział w Manifestacjach Poetyckich 2009 roku i w konkursie 1 wiersza gdzie zdobył nagrodę. Uczestniczy w happeningach, gra też autorskie koncerty w różnych miastach polskich. Joanna Mueller o Rafale pisze: Podkreślam te tożsamościowe gry Rafała dlatego, że są one czymś bardzo rzadkim w najnowszej poezji, która została zdominowana przez silne autorskie „ego”, zarażona chorobami egocentryzmu, pamiętnikarstwa i ekshibicjonizmu.

Maciej Topolski (’89) – współpracuje z portalem niedoczytania.pl prozaik, początkujący tłumacz (opowiadania i eseje Faulknera, J. Diaza, D. Maloufa), równie początkujący krytyk literacki i filmowy. Laureat licznych konkursów prozatorskich. W 2006 roku wydał zbiór opowiadań „Podobieństwa”. Stały recenzent lubelskiej gazety „Opornik”. Pracuje nad debiutem powieściowym.


Linki do wierszy i szerszych informacji:

niedoczytania.pl/?author=61

www.rynsztok.pl

www.pekin2008.dt.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s