NIE SMUĆ MISIE – warsztat dla dzieci i młodzieży (15.12.2009)

Uszyj misia! Warsztat dla dzieci i młodzieży

15 grudnia 2009, wtorek
godz. 17-19, świetlica
wstęp wolny

Czy wiesz, że duża część prezentów, które kładziesz pod choinką została wyprodukowana w chińskich obozach pracy? Pracownicy fabryk zabawek szyją misie, składają domki dla lalek i plastikowe zabawki w ciężkich i niebezpiecznych warunkach nawet kilkanaście godzin na dobę, często nocami. Im zabawki na pewno nie kojarzą się z dobrą zabawą…

Możesz podarować bliskim upominek nie okupiony cierpieniem innych ludzi. Zapisz się na warsztat i przyjdź do nas 15 grudnia, we wtorek na bezpłatny warsztat – stwórz własnego, niepowtarzalnego misia! Poczęstujemy Cię kawą, herbatą i łakociami ze znakiem Sprawiedliwego Handlu. Podpowiemy Ci, jak odpowiedzialnie kupować zabawki – wyprodukowane etycznie i ekologicznie prezenty sprawią równie wielką radość Twoim bliskim!

Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem, że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani misiami okupionych cudzą krzywdą.

Z racji niewielkiej sali prosimy o wcześniejsze, telefoniczne zapisy pod nr. tel. 81/743-71-04.

Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki

80% wszystkich zabawek produkowanych jest w Chinach. W fabrykach często zatrudniane są dzieci między 13 a 15 lat. Pracują do 14 godzin dziennie, 6 do 7 dni w tygodniu! Czy zgadzasz się, aby Twoje dziecko znalazło pod choinką prezent okupiony czyimś cierpieniem?

15 grudnia w Lublinie organizujemy warsztaty, gdzie sami wykonamy misie, które nie będą smutne. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę konsumentów na łamanie praw człowieka i praw pracowniczych w fabrykach zabawek. Przyłącz się do nas! Uszyj własnego misia!

W okresie przedświątecznym sklepy sprzedają więcej zabawek niż kiedykolwiek. Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i wcale nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Są oni zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy za głodowe płace. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.

Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli tylko zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.

To my, konsumentki i konsumenci, mamy wpływ na postępowanie firm!

Przyjdź do nas i dowiedz się więcej o tym, w jakich warunkach powstają zabawki i przyłącz się do akcji NIE SMUĆ MISIE.

„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle zabawkarskim. W Polsce projekt realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć.

Więcej informacji o kampanii: www.ekonsument.pl/zabawki

wiadomosci.ngo.pl – Miś nie jest wesoły

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s