Spotkanie: Igor Stokfiszewski – o sztuce zaangażowanej + filmy Artura Żmijewskiego “Demokracje” (23.11.2009)

Klub Krytyki Politycznej w Lublinie zaprasza na DEMOKRACJE

23 listopada 2009, poniedziałek
godz. 18:00
wstęp wolny

godz. 18:00pokaz filmów Artura Żmijewskiego z cyklu „Demokracje”
godz. 19.30rozmowa o „Demokracjach” i sztuce zaangażowanej

Uczestniczą: Tomasz Kitliński (filozof polityki queer), Sylwia Nadgrodkiewicz (politolożka feministyczna), Anna Nawrot (artystka, kuratorka wystaw).

Prowadzenie: Igor Stokfiszewski (autor książki „Zwrot Polityczny”; Krytyka Polityczna).

„Demokracje” to dzieło Artura Żmijewskiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych artystów współczesnych. Cykl dokumentalnych filmów nakręconych przez Żmijewskiego: każdy z nich jest swoistym reportażem przebiegu społecznej „demonstracji”, które artysta śledził w Europie, Izraelu i na Zachodnim Brzegu podczas swoich podroży. Są wśród nich zdarzenia stricte polityczne – demonstracje, wiece, parady – ale też sceny odgrywania historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Jörga Haidera, zamieszek ulicznych podczas Euro 2008 w Berlinie, Manify feministycznej pomysłu Kazimiery Szczuki czy pasterki w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Artur Żmijewski jest członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego (1995). W swoich filmach eksploruje społecznie zmarginalizowane obszary, odwołując się do estetyki przemocy i wykluczenia, często wykorzystując historyczną traumę, by przywołać pamięć. Pracuje także jako kurator i krytyk.

Igor Stokfiszewski jest znanym krytykiem poezji i sztuki, publicystą kulturalnym i politycznym oraz autorem książki „Zwrot Polityczny” (2009). Współtworzył magazyn i wydawnictwo „Ha!art”, a obecnie buduje środowisko „Krytyki Politycznej”. Był dramaturgiem w teatrze, ale koncentruje się na tworzeniu poezji i interpretacji sztuki w kontekście społecznym. Jest recenzentem książkowym programu Czytelnia w TVP Kultura.

Anna Nawrot to lubelska artystka wizualna. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Od 1985 roku prowadzi Galerię Białą w Lublinie. Jej prace wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. „Miłość i demokracja” oraz „Vogue” w Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.

Dr Sylwia Nadgrodkiewicz jest politolożką na UMCS, autorką studium o feministycznej filozofii polityki prof. Seyli Benhabib z Yale oraz wokalistką jazzową. Ukończyła kulturoznawstwo na UAM i animację kultury na UMCS. Brała udział w Instytucie „Demokracja i różnorodność” organizowanym przez nowojorski uniwersytet New School.

Dr Tomasz Kitliński jest filozofem na UMCS, autorem książek „Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej” oraz „Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce”. Ukończył studia nad tekstem i obrazem na Uniwersytecie Paryskim 7 i był stypendystą Fulbrighta na nowojorskim uniwersytecie New School.

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s