TekturaFest III – dzień 4 (25.10; niedziela)

tekturaTekturaFest DZIEŃ 4 – 25 października 2009 (niedziela)

Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty

12.oo – Strefa wolnego handlu + Przebieralnia (przed Tekturą)

Lubelski dzień bezgotówkowej wymiany odzieży

13.00 – Tekturowy Pokaz Mody

14.oo – Vege Uczta

15.oo – warsztat Amnesty International poświęcony zagadnieniu ubóstwa (prowadzenie Gabrysia Żebrowska)

15.oo – warsztat malarski (prowadzenie Skain May)

17.oo – warsztat z etnografii muzycznej (prowadzenie Martyna Bogucka)

18.00 – warsztat z organizowania wydarzeń kulturalnych

20.oo – Bilbord workshop (sala główna)

21.oo – Koncert: DUBSEED – dub/dubstep/reggae (Kraków)

+ przez cały fest

22-25.10.2009 – możliwość zapoznania się z ideą sprawiedliwego handlu oraz nabycia produktów fairtrade


Streetart: Mistica, Rysa, Kuba, Łukasz, Karolina, Krzysztof + warsztaty


12.oo – Strefa wolnego handlu + Przebieralnia (przed Tekturą)

Strefa Wolnego Handlu jest otwarta dla każdego, kto chciałby sprzedać własnoręcznie wytwarzane przedmioty, rękodzieło, ubrania, ozdoby, jedzenie itd. Zapraszamy również, jeśli chcesz się pozbyć zalegających w domu, a już niepotrzebnych Tobie rzeczy, które możesz opchnąć innym. Może znajdzie się kupiec? Wolny Rynek?

strefa wolnego handlu1Ależ Tak! Czy w czasach, gdy upadają banki, wskaźniki giełd przebijają parkiet i szukają dna ostatecznego, które już się nie osunie, kiedy biednych maklerów, bankowców i spekulantów państwo wspiera miliardami z pieniędzy podatników, bo inaczej gogusie by sobie nie poradzili, czy jeszcze można mówić o wolnym rynku? Tak, oczywiście. Gdyż wolny rynek to nie państwowe regulacje czy korporacyjny dyktat! To nie hipermarkety i pędzące w obłędzie w tę i we wte tiry wożące plastikowe opakowania z groźnymi dla zdrowia jogurcikami. Bliżej bowiem do wolnego rynku babci handlującej pietruszką czy dzieciom w piaskownicy zamieniającym między sobą grabki na łopatkę. Gwar rozmów, spory, opowieści, negocjacje, uściski dłoni przypieczętowujące dokonane transakcje. Nie zaś kondukty wózków poruszające się w hipnotycznym transie między półkami pełnymi kolorowych opakowań, pchane przez nie wiedzieć czemu wciąż nie zaspokojone panie domu, urzędniczki czy inne bizneswoman wespół ze swoimi kogucikami, zbyt zapracowanymi, by zadać i odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co to wszystko? Marzącymi o zimnym piwie, fotelu i meczu w TV, po którym nie będzie trzeba krzyczeć ze nic się nie stało. Nie, TO NIE TO! Rynek to miejsce wymiany i wzajemnego poznania.

Wytwarzasz własne ciasta, wino domowe, chleb, krzesła, lampy, latawce lub coś jeszcze innego? Wykonujesz usługi, malujesz mieszkania, naprawiasz rowery lub wróżysz z fusów? Tworzysz malujesz obrazki, piszesz wiersze, śpiewasz, recytujesz, ziejesz ogniem, czy chodzisz po linie? Pokaż, co potrafisz! Przyjdź, poczęstuj, wymień, sprzedaj, kup, obdaruj, wykonaj, przedstaw się lub choćby tylko pooglądaj, porozmawiaj, pośmiej się odzyskajmy naszą przestrzeń! Efekt ekonomiczny? A czy to jest takie istotne?

Lubelski dzień bezgotówkowej wymiany odzieży

Każdy z czymś przychodzi, każdy z czymś wychodzi! Nie masz się w co ubrać, chociaż Twoja szafa pęka w szwach? Często zdarzają Ci się nieprzemyślane zakupy? Czas przewietrzyć garderobę!

Zasady są proste: przynosisz ciuchy i akcesoria zalegające w Twojej szafie i wymieniasz się z innymi. Pozbądź się fajnych nie noszonych rzeczy i zamień je na jeszcze fajniejsze! Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: swap-lublin@wp.pl.

13.00 – Tekturowy Pokaz Mody

Przełamujemy stereotypy. Bawimy się modą.

W programie: Tani glamour, Lukier w sosie chili, Straszne swetrzyska.

14.oo – Vege Uczta

Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.

Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.

15.oo – warsztat Amnesty International poświęcony zagadnieniu ubóstwa (prowadzenie Gabrysia Żebrowska)

W ramach kampanii Amnesty International “Żądamy godności” zapraszamy na otwarty warsztat poświęcony zagadnieniu ubóstwa prowadzony przez Gabrysię Żebrowską z lubelskiego REAPu. Podczas dwóch godzin uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wygląda, pachnie i smakuje ubóstwo. Poza danymi na ten temat, a także plastycznymi opisami ‘świata niedostatku’ będziemy mieli okazję stworzyć propozycje konkretnych działań i wiele okazji do refleksji.

www.ailublin.wordpress.com

15.oo – warsztat malarski (prowadzenie Skain May)

Akcja Malarstwo z pogadanką – warsztat pokazowy.

www.skain.art.pl

17.oo – warsztat z etnografii muzycznej (prowadzenie Martyna Bogucka)

„Warsztaty etnografii muzycznej w zakresie ludowego obrzędu pogrzebowego”

Problematyka badań nad żywą tradycją, nie jest tematem nowym, aczkolwiek coraz trudniejszym do zrealizowania. Odchodzące już pokolenie naszych babek, wciąż jeszcze kultywujących ludowe tradycje, nie pozostawia nam zbyt wiele dziedzictwa. Industrializacja i globalny postęp zablokowały dalszy ciąg tradycyjnych, od setek lat wypracowanych zachowań, wierzeń, zabiegów… Obrzęd pogrzebowy jest jednym z ostatnich przejawów, wciąż żywych w ludowej tradycji, stąd on właśnie posłuży, jako przykład tym warsztatom.

Metody pozyskiwania materiału, opisywane były przez wielu badaczy, jednak warunki, w których kilkadziesiąt lat temu pracowali, były zupełnie inne, od tych dzisiejszych. Warsztaty posłużą radą, wskażą drogę, uzupełnią luki w dzisiejszej wiedzy badawczej, tym wszystkim, którzy interesują się zbieractwem naszego dziedzictwa kulturowego.

18.00 – warsztat z organizowania wydarzeń kulturalnych

Jedyna okazja by dowiedzieć się/podzielić się wiedzą jak amatorsko lub profesjonalnie przygotować koncert, imprezę, pokaz filmowy, prywatkę tak by nie dać plamy!

20.oo – Bilbord workshop (sala główna)

21.oo – Koncert: DUBSEED – dub/dubstep/reggae (Kraków)

DJ i członek kolektywu Dub Chanters prezentuje typową brytyjską szkołę digitalnego dubu, zafascynowany dubem w najświeższym współczesnym wydaniu. Gra melodyjne, mocno basowe, hard stepowe sety oparte głównie na najnowszych UK Dub produkcjach, skupiając się zwłaszcza na  przestrzennym i pulsującym reggae dubie, tanecznych steppersach oraz nowatorskim i masywnym dubstepie. Początki jego muzycznej drogi związane są z reggae dubem, fascynacją dubowym brzmieniem UK Roots  i brytyjską sceną sound systemową. Obecnie w coraz większym stopniu zagłębia się w bezkompromisowe brzmienia dubstep co można usłyszeć w jego setach oraz odczuć w pasji animowania krakowskiej sceny. Organizator i rezydent legendarnych już cykli imprez:  „Dub Temple” oraz  „Dubstep Ahead!” w krakowskich Krzysztoforach, różnego rodzaju muzycznych nielegalni i  „dub rejvów”  w podkrakowskich lasach oraz maniak głębokiego basu i sprzętu do jego generowania.

+ przez cały fest

22-25.10.2009 – możliwość zapoznania się z ideą sprawiedliwego handlu oraz nabycia produktów fairtrade

Fair Trade =  świadoma konsumpcja
+ godziwa zapłata za ciężką pracę
+ pomoc dla biednych z krajów Trzeciego Świata (Ameryki Połud., Afryki, Azji)
+ produkty ekologiczne o wyjątkowym aromacie i smaku
+ gwarancja produktu o wysokiej jakości w uczciwej cenie
+ konkurencja dla wielkich korporacji zalewających nasz rynek (łamiących prawa pracowników)

W ofercie: kawa, herbata, czekolada, żelki (bez żelatyny!), chipsy z manioku, kakao.

Reklamy

2 Komentarze

  1. :)
    skad takie zdjecie Dubseeda masz, co?

  2. Z netu :)


Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s