TekturaFest III – dzień 2 (23.10; piątek)

TekturaFest IIITekturaFest DZIEŃ 2 – 23 października 2009 (piątek)

15.oo – manifa TekturaFestu /Deptak/

16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)

17.oo – Vege Uczta

18.oo – TrashTheater (Magdeburg, Niemcy)

19.oo – Alterkino („Trupa z San Francisco”, „Bitwa o planetę”)

22.oo – After: DJ Ouadah (afro-house/progressive house/tech-house)

15.oo – manifa TekturaFestu /Deptak/

Improwizowany happening-przemarsz pod Ratusz przygotowany za sprawą ekipy Tektury oraz sambowych załogantów z różnych miast Polski.

16.oo – warsztaty Samby (RoR Warszawa, Samba-Ka, RoR Toruń)

Samba to forma protestu sama w sobie. Muzyka jest inną formą przekazu, wykracza ponad język mówiony i nadaje inny kształt wyrażanym poglądom. Wspólne granie jest solidaryzowaniem się z innymi, co daje poczucie jedności i siły. Muzyka ma moc angażowania nie tylko uczestników, ale też przechodniów – staje się obok haseł i transparentów ciekawym łącznikiem ze społeczeństwem.

Grupy samby tworzą międzynarodową sieć zespołów Rhythms of Resistance (RoR). Korzenie sieci sięgają lat siedemdziesiątych, gdy w Salwador da Bahia w Brazylii powstały pierwsze zespoły perkusyjne uczestniczące w protestach czarnej ludności przeciwko ekonomicznemu wykluczeniu. Afro Bloc stał w centrum akcji i marszów najbiedniejszej miejskiej społeczności Brazylii.

W Polsce zespoły perkusyjne Samba RoR, grające afro-brazylijskie rytmy, działają od kilku lat ,wspierając swoją muzyką demonstracje, happeningi, akcje uliczne oraz wszelkiego rodzaju twórcze przedsięwzięcia przeciwko wszelkim systemom dominacji, niezależnie od tego, czy opierają się na aparacie represji państwa, pieniądzach, czy na ideologiach i doktrynach głoszących wyższość jednych ludzi nad innymi. Wspierają działania proekologiczne i wolnościowe. W Tekturze pojawią się i poprowadzą warsztaty przedstawiciele kilku polskich grup należących do międzynarodowej sieci zespołów Rhythms of Resistance.

Zademonstrują, jak poprzez muzykę zachęcić i dodać odwagi do odzyskiwania wraz z nimi przestrzeni miasta, w której nasz głos stanie się w końcu słyszalny.

17.oo – Vege Uczta

Idea Vege Uczty ma na celu propagowanie weg(etari)ańskiego stylu życia. Jesteśmy przeciwni zabijaniu i cierpieniu niewinnych zwierząt! Chcemy pokazać wszystkim, że można przygotować smaczne i zdrowe posiłki bez mięsa, jaj i nabiału – za to przy różnorodności warzyw, owoców i zbóż.
Benefit przeznaczony będzie na FoodNotBombs – społeczną inicjatywę, która ma na celu rozdawanie darmowych, wegetariańskich, posiłków przede wszystkim ludziom biednym i bezdomnym.

18.oo – TrashTheater (Magdeburg, Niemcy)

Van Goo’s Traschtheater istnieje od ponad 4 lat. Jego początkiem była tablica ustawiona na sztalugach oraz krótkie komiksowe historyjki, które błyskawicznie rysowane były na tablicy. W trakcie rysowania historyjki komentowano, tło muzyczne tworzył zespół E-Egal lub artysta solowy Plautzenotto. Z biegiem czasu przez projekt przewinęło się trochę artystów, ale zawsze obecny był Taschfactor i pan Paweł.W chwili obecnej Van Goos Trashtheater składa się z pięciu stałych członków, działających w małej alternatywnej scenie Magdeburga. Przyszłość projektu jest otwarta.

Trash oznacza dla projektu brak zasad, wymiotowanie uczuciami i „sranie”, czasami dosłownie na siebie nawzajem, publiczność oraz kanony sztuki. Program grupy porównać można do happeningów zahaczając o improwizacje teatralną. Tematycznie zajmują się krytyką społeczną, zanieczyszczeniem środowiska i generalnie debilizmem dnia codziennego.

Grupa składa się z aktywnych antyfaszystowskich działaczy, co w Magdeburgu oznacza podbite oczy i wybite zęby.

19.oo – Alterkino („Trupa z San Francisco”, „Bitwa o planetę”)

„Trupa z San Francisco”
Francja, 1999, 55 min, polski lektor
reż. J.P. Ziren, Celine Deransart

Aktorzy z grupy pantomimicznej R.G. Davisa decydują, że ich sztuka powinna być bardziej rewolucyjna. Zakładają “The Diggers”, anarchistyczną grupę walczącą z tradycyjnym, politycznym dyskursem i wykorzystującą środki teatru guerilla. Ich bronią jest anonimowość.

“The Diggers” było grupą anarchistyczną, działającą w latach 1966–68. Ich działalność była dość oryginalna i nie wliczała się ani do nurtu Nowej Lewicy, ani do aktywności hipisów. Działali w zdecentralizowany sposób. Każdy mógł być Diggersem, niektórzy byli nimi tylko przez jeden dzień, co świadczyło o braku biurokracji i swobodzie uczestniczenia w grupie. Jako „wspólnota anarchistyczna”, wspólnie realizowali idee wolności. Działali również jako teart guerilli pod nazwą „San Francisco Mime Troupe”.

Poprzez swoją sztukę i zaangażowanie w sprawy społeczne, dążyli do stworzenia nowego społeczeństwa, wolnego od pieniędzy i kapitalizmu. Rozdawali między innymi darmowe posiłki w Panhandle Golden Gate Park w Haight-Ashbury codziennie o godzinie 16:00 popołudniu. Żywili w ten sposób dziennie ponad 200 osób, które podobnie jak członkowie “The Diggers” byli wykluczeni z systemu kapitalistycznego. Aby zdobyć żywność, często uciekali się do kradzieży żywności z supermarketów. Grupa “The Diggers” organizowała również koncerty, oraz przedstawienia, które miały skłonić m.in. biznesmenów do zastanowienia się nad systemem oraz swoją rolą w życiu społecznym. Lata w których działali, oraz silne lewicowe idee obecne w politycznym oraz społecznym dyskursie, dawały im dodatkowy bodziec do radykalnych działań oraz wiarę w rewolucję społeczną.

„Bitwa o planetę”
23 minuty, polski lektor

Film o grupie osób, która od 20 lat zajmuje się karmieniem głodnych aktywistów – od blokad drogowych w Anglii, po demonstracje obrońców praw zwierząt we Francji. Oprócz gotowanie kolektyw kręci także filmy wideo i wydaje książki. Publikacje dotyczą głównie zagadnień społecznych oraz ekologicznych. O wyborze tematów decydują wyłącznie ideały członków kolektywu.

Kolektyw rozpoczął działalność na początku lat 90, gdy w Holandii odbywały się protesty przeciwko elektrowniom atomowym. Grupa postanowiła zająć się żywieniem członków demonstracji. Grupa gotuje zdrowe, wegetariańskie potrawy. W ciągu ostatnich 2 lat, członkowie kolektywy przygotowali ponad pół miliona posiłków, są stałymi klientami wielu hurtowni ze zdrową żywnością. Dla kolektywu jedzenie to jeden ze sposób na wyrażanie swoich poglądów.

22.oo – After: DJ Ouadah (afro-house/progressive house/tech-house)

www.myspace.com/djouadah

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s