WITAMY W NOLLYWOOD + NOCNI LOKATORZY -kino plenerowe: AfryKamera (9.o9.2oo9)

Kino plenerowe przed Tekturą: AfryKamera (9-11.o9.2oo9)

TEKTURA kontynuuje kino plenerowe – tym razem seria filmów dokumentalnych poświęconych Afryce, dzięki uprzejmości załogi AfryKamera.pl.

WITAMY W NOLLYWOOD

reż.Jamie Meltzer, rok prod.2007

Czas trwania: 56 min.

9 września 2009, środa, godz. 20.oo

W razie deszczu – pokaz przenosimy do budynku.

wstęp WOLNY

„Witamy w Nollywood” przedstawia fascynujący obraz trzeciego największego przemysłu filmowego na świecie, w którym nigeryjscy twórcy filmowi mimo braku funduszy, wsparcia organizacji filmowych, a często za własne pieniądze tworzą filmy oglądane przez każdego Nigeryjczyka. Bliżej przedstawiono sylwetki Chico Ejiro, reżysera, który ma na swoim koncie ponad 100 produkcji, oraz Izu Ojukwu, reżyserującego głównie filmy akcji. Obaj na co dzień muszą walczyć z brakiem pieniędzy i problemami technicznymi niespotykanymi w innych krajach. Film Metzera w zabawny sposób przybliży nam świat nigeryjskich filmowców, którzy wierzą, że kiedyś w sercu Afryki powstanie ich własne Hollywood.
Jamie Meltzer – zaczynał jako niezależny dziennikarz nagrywając materiały o naturalnych katastrofach i pościgach policyjnych dla San Francisco Bay Area TV News. Jego filmowy debiut, dokument „Off the Charts: the song-poem story” został pokazany przez ITVS/PBS w cyklu „Independent Lens” w lutym 2003. Meltzer jest wykładowcą na Uniwersytecie Stanford w ramach studiów nad filmami dokumentalnymi.

Reżyser: Jamie Meltzer
Zdjęcia: Bruce Dickson
Muzyka: Dave Nelson
Obsada: Chico Ejiro, Izu Ojukwu
Czas trwania
: 56 min.
Kraj produkcji: USA, Nigeria
Rok produkcji: 2007

NOCNI LOKATORZY (Hospedes da noite)

reż. Licínio de Azevedo

rok prod.2007  Czas trwania: 53 min.

W razie deszczu – pokaz przenosimy do budynku.

wstęp WOLNY

Założony w 1953 roku Grande Hotel z 370 pokojami i wielkim basenem olimpijskim był dumą architektoniczną miasta Beira w Mozambiku. Kolonialna budowla, zafundowana miastu przez Portugalczyków, podupadła już 10 lat później i z czasem zamieniła w ruinę. Obecnie, niegdysiejszy kolonialny hotel zamieszkały jest nielegalnie przez ponad 3500 bezdomnych. Niektórzy mieszkają w Grande już od ponad 20 lat. Budynek pozbawiony jest prądu i bieżącej wody, a jednak tętni życiem. Wnętrza hotelu, jego korytarze, foyer czy piwnice ogarnięte przez wieczną ciemność, służą za lokale do życia.
Zadziwiająco optymistyczna i zarazem przejmująca opowieść o squattersach w Mozambiku.

Licinio Azevedo ur. 12 maja 1951 r. w Brazylii, mozambicki reżyser, scenarzysta i pisarz. W Mozambiku jest od 1975 roku pracując w Narodowym Instytucie Filmowym. W tym czasie był realizatorem obrazu i dźwięku, m.in. dla Jean-Luc Godard’a czy Roy’a Guerra. Przez pięć lat prowadził cotygodniowy program telewizyjny “Canal Zero – Channel Zero”. Jest współzałożycielem niezależnej mozambickiej firmy produkcyjnej Ebano Multimedia. Najbardziej znany reżyser swego kraju; wyreżyserował i wyprodukował liczne dokumenty, które zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Wyprodukował i wyreżyserował kilka filmów pełnometrażowych dla telewizji, w tym „Disobediencia”. Wraz z Ebano Multimedia wyprodukował obraz „Terra Sonambula”, oparty na prozie renomowanego pisarza mozambickiego Mia Couto. Od 1999 roku przewodniczył Prêmio FUNDAC – Fundo Nacional da Cultura, czyli narodowemu funduszowi, którego celem jest rozwój lokalnej kinematografii. Napisał zbiór opowiadań na temat mozambickiej wojny o niepodległość. W 2008 opublikował powieść „The Train of Salt and Sugar”, która swobodnie miesza fakty i fikcję. Dzięki niej zdobył szerokie uznanie także poza granicami kraju.

Scenariusz i reżyseria: Licínio de Azevedo
Zdjęcia: Karl de Sousa
Muzyka: Chico António
Czas trwania:  53 min.
Kraj produkcji: Mozambik
Rok produkcji: 2007

Czym jest Afrykamera?
AfryKamera to projekt autorski paru zapaleńców. Dzięki wsparciu innych równie pokręconych i surrealistycznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.

Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.

www.AfryKamera.pl

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s