„Chów przemysłowy śmierdzi”- hape (4.04.2009)

Happening Fundacji Viva! – Chów przemysłowy śmierdzi

Dosłownie i w przenośni! Najwyższy czas, aby zacząć mówić o tym głośno – dlatego właśnie Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt ruszyła w lipcu z nową, ogólnopolską kampanią! Wakacyjny „objazdowy” happening Fundacji Viva! odwiedzi 17 miast. Już 4 lipca pojawi się w Lublinie.

Aktywiści będą informować Polaków o niebezpieczeństwach związanych z chowem przemysłowym, z którego pochodzi większość produkowanego obecnie mięsa, mleka i jaj. Opowiedzą o dewastacji środowiska naturalnego, eksploatacji zwierząt oraz ryzykowaniu zdrowia społeczeństwa. Pomoże im w tym pierdząca krowa, która symbolizuje emisję metanu przez sektor hodowlany (metan jest bardzo silnym gazem cieplarnianym), oraz zakuta w kajdany świnia, symbolizująca wykorzystywanie zwierząt, które jest nieetyczne. Happening odbędzie się na Deptaku, pod Hotelem Europa o godzinie 13.oo

Polacy spożywają ponad 70kg mięsa rocznie. Nie łudźmy się, że pochodzi ono od dobrze traktowanych zwierząt, żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość mięsa (a także mleka i jaj) pochodzi z wielkoprzemysłowych hodowli, w których setki – jeśli nie tysiące – zwierząt przetrzymywane są w barakach w tłoku, brudzie, smrodzie, w jałowym środowisku. Te skandaliczne warunki powodują u zwierząt rozwijanie się chorób psychicznych, akty agresji o nasileniu nie spotykanym w naturze, nierzadko kończących się kanibalizmem, ciągły stres, który powoduje obniżenie odporności oraz cały wachlarz chorób.

To jednak nie koniec problemów spowodowanych masową produkcją mięsa. Wielkoprzemysłowe fermy powodują spustoszenie w środowisku naturalnym. Pod pastwiska i uprawy paszy dla krów hodowanych na mięso wycina się lasy deszczowe. Gnojowica przedostaje się do wód gruntowych, powodując powolne wymieranie życia w jeziorach, rzekach i morzach. Jeśli emisję gazów cieplarnianych spowodowanych rodzajem stosowanej przez nas diety zaprezentujemy w formie symbolicznej przejażdżki samochodem, to dieta mięsna każdego roku spowoduje emisję gazów cieplarnianych odpowiadających przebytej drodze o długości ponad 4700 kilometrów, podczas gdy dieta wegetariańska – 1400 km, a wegańska (czyli wegetariańska bez nabiału) – 630 km[1]. Według raportu ONZ, przemysł mięsny powoduje emisję większej ilości gazów cieplarnianych, niż cały przemysł transportowy!

Choroba wściekłych krów, ptasia grypa, świńska grypa, pryszczyca – to epidemie wywołane wielkoprzemysłowym chowem przez ostatnie kilkanaście lat. Spowodowały ogromne cierpienie zwierząt oraz śmierć i choroby wielu ludzi. Mieszkańcy okolic ferm narzekają natomiast na smród, który nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie – częściej zapadają na choroby górnych dróg oddechowych, cierpią na mdłości i zawroty głowy.

Co zrobić w tej sytuacji? Fundacja Viva! widzi jedno rozwiązanie: przejście na wegetarianizm (bądź weganizm). Jest to skuteczny wyraz sprzeciwu wobec praktyk przemysłu mięsnego. Jest to ograniczenie dewastacji i tak nadwyrężonego środowiska naturalnego. Jest to wyraz empatii i współczucia wobec cierpiących zwierząt, oraz szansa na poprawienie swojego – i cudzego – zdrowia.

Kampanię wspiera Maja Ostaszewska: „Całkowicie solidaryzuję się z kampanią Viva! Akcja dla zwierząt przeciwko przemysłowemu chowowi świń. Te delikatne zwierzęta żyją, są transportowane i zabijane w potworny, nieludzki sposób. Mam nadzieję, że każdy wrażliwy człowiek kiedy uświadomi sobie ogrom ich cierpienia, nie będzie chciał się do niego przyczyniać”.

Szczegóły dotyczące pozostałych miast znajdują się na stronie www.ferma.viva.org.pl.

Relacja z kampanii – dzień po dniu – na www.blog.viva.org.pl.

Dźwięk informujący o kampanii: http://www.prasowe.com/akcja-chow-przemyslowy-smierci-dzwieki/.

Zdjęcia z happeningu w danym mieście ukazywać się będą na bieżąco na: http://picasaweb.google.pl/chow.przemyslowy.smierdzi (są tam również materiały prasowe).


[1] Przy emisji 119g CO2/km

Reklamy

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s