ALTERKINO: Ulrike Meinhof i RAF (14.05.2009)

ALTERKINO
14 maja 2009 Czwartek
START: godz.18.oo

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy na pokaz filmów na temat Ulrike Meinhof i Frakcji Czerwonej Armii.

Studencka rewolucja w Niemczech (lata 60/70) oraz brutalna reakcja państwa na jej działalność, dały impuls do powstania zbrojnej, podziemnej opozycji antypaństwowej, która za cel stawiała sobie walkę z amerykańskim imperializmem oraz kapitalistycznym porzadkiem społecznym.

Pokoleniowe konflikty, autorytarna obyczajowość, nastroje antywojenne i nierozliczona faszystowska trauma niemieckiego społeczeństwa doprowadziły RFN do brutalnej walki pomiędzy aparatem państwa a grupą lewicowych buntowników, którzy sięgnęli po przemoc.

Co takiego działo się w Wietnamie, że oburzona młodzież na całym świecie wychodziła na ulice aby manifestować swoje poparcie dla Vietcongu i sprzeciwiać amerykańskiej wojnie w Indochinach ?

Dlaczego w amerykańskich kwaterach wojskowych zaczęły wybuchać bomby ?

Jak doszło do powstania grupy Baader-Meinhof ?

Prezentujemy trzy filmy które pokazują jak światowa rewolucja studencka 68 roku przebiegała w RFN oraz przybliżają realia wojny w Wietnamie.

godz. 18:00
IN LOVE WITH TERROR – film dokumentalny prod. brytyjskiej, 2002 r.

godz. 19:00
ULRIKE MEINHOF – DROGA DO TERRORU – film dokumentalny prod. niemieckiej

godz. 20:00
VIETNAM – film dok. produkcji NRD

godz. 18:00
IN LOVE WITH TERROR – film dokumentalny prod. brytyjskiej, 2002 r.

W październiku 1977 roku, przywódcy niemieckiej,lewicowej grupy zbrojnej Baader-Meinhof zginęli w tajemniczych okolicznościach w Stammheim – niemieckim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Ich domniemane „samobójstwo” wokół którego istnieje wiele sprzecznych opinii (łącznie z tezą że zostali oni zamordowani przez państwo),zakończyło długą i krwawą walkę rewolucyjną w jednym z najbogatszych krajów demokratycznych zachodniego świata.

Młodzi działacze wywodzący się z ruchu opozycji pozaparlemantarnej,ruchu antyatomowego oraz ruchu protestu przeciwko wojnie w Wietnamie dążyli do obalenia kapitalistycznego państwa i zbudowania innego,lepszego porządku bez wojen i wyzysku.

Oskarżając polityczne elity RFN a także pokolenie swoich ojców o moralną spuściznę i współodpowiedzialność za koszmar faszystowskiej przeszłości starali się za wszelką cenę uniknąć błędu własnych rodziców: bierności wobec polityki imperialnej przemocy w Wietnamie, Palestynie i krajach Trzeciego Świata.

Przeszkoleni w palestyńskich obozach – odrzucając pokojowe formy walki jako bezskuteczne i niewystarczające – rozpoczęli zamachy bombowe i ataki na instytucje zachodnioniemieckiego państwa oraz placówki armii USA.
Film „Baader-Meinhof: In Love with Terror” opisuję tą niezwykłą historię poprzez wywiady z byłymi członkami grupy i rekonstrukcje wydarzeń.Przedstawia nigdy wcześniej nie publikowane archiwa,policyjne raporty oraz mroczne,rządowe rejestry.

godz. 19:00
ULRIKE MEINHOF – DROGA DO TERRORU – film dokumentalny prod. niemieckiej

Niedziela – 9.05.1976 Dzień Matki.Funkcjonariusz służby więziennej w Stammheim otwiera drzwi do celi o numerze 719.Z kraty lewego okna zwisa martwe i bezwładne ciało kobiety, która jest oskarżona o członkostwo w
terrorystycznym ugrupowaniu oraz określana jako „wróg państwa nr 1” – Ulrike Meinhof.

Ulrike Meinhof była najsłynniejszym członkiem Frakcji Czerwonej Armii. Przed „skokiem do podziemia” jako dziennikarka określała pozycje lewicy oraz uchodziła za głos ruchu pokojowego oraz Opozycji Pozaparlamentarnej (APO). W 1970 roku nastąpił przełom. Ulrike Meinhof wzięła udział w uwolnieniu Andreasa Baadera, który przebywał w więzieniu za podpalenie domu towarego.Akcja ta uznawana jest za moment narodzin Frakcji Czerwonej Armii.Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na szereg pytań: W jaki sposób chrześcijańska pacyfistka dokonała przemiany w bojowniczkę podziemia zdolną do użycia broni?Jak z renomowanej i popularnej dziennikarki stała się „wrogiem państwa”? Czy były za to odpowiedzialne „niemieckie stosunki społeczne”, które to w swego czasu wymienił lewicowy wydawca oraz kolega Meinhof – Klaus Wagenbach?
A może „walka zbrojna” wywołana przez Ulrike Meinhof była wyrazem jej osamotnienia oraz osobistego zwątpienia? Johannes Unger i Sascha Adamek podążają śladami życia Ulrike Meinhof. W dokumencie zabierają głos świadkowie, którzy osobiście znali Ulrike
Meinhof i przeżyli jej drogę z różnych perspektyw: wydawca Klaus Wagenbach,redaktor naczelny gazety „Der Spiegel” Stefan Aust, przyjaciółki Meinhof, Peggy Parnass i Erika Runge, członkowie RAF Monika Berberich i Manfred Grashof, znajomi oraz sąsiedzi z czasów młodości,jak i również dziennikarka Bettina Röhl, córka Ulriki Meinhof.

godz. 20:00
VIETNAM – film dok. produkcji NRD.

Czarno-biały dokument ukazujący życie zwykłych Wietnamczyków pod ciagła groźbą  nalotów i działań armii USA oraz zbrojny opór stawiany przez wietnamski ruch partyzancki.

Reklamy

1 komentarz

  1. ech przez pare dni nie wchodzilam na strone i za pozno dowiedzialam sie o pokazie:( Mam nadzieje ze bedzie podobny niedlugo..


Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s